BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs egyezség az Mtk. módosításáról

A munkaadók nem támogatják azt a szakszervezeti javaslatot, hogy a kormány vonja vissza a munka törvénykönyve (Mtk.) módosításának a munkaidő szervezésére vonatkozó passzusát. A szakszervezetek azonban ragaszkodnak korábbi kérésükhöz, amit a március 24-ei demonstrációval is meg kívánnak erősíteni. Az Mtk. módosításáról a munkaadók és a szakszervezetek között már nem lesznek egyeztetések.

Az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) munkaadói oldala szerint már nincs értelme annak, hogy a munkavállalói oldallal tovább folytassák az Mtk. módosításáról szóló egyeztetéseket. A partnerek között ugyanis olyan mély a szakadék a munkaidő szervezésével kapcsolatos változtatások kérdésében, hogy nincs remény az egyezségre -- hangzott el a munkaadók tájékoztatóján.
Az Mtk. parlament előtt lévő módosításának célja az európai uniós jogharmonizáció. A kormány által beterjesztett javaslat kilenc irányelv átvételét tűzte ki célul. Ám a szakszervezetek szerint a változtatás túlterjed az EU-jogharmonizáción, s a kormány számos olyan módosítást is beterjesztett, amely hátrányos az alkalmazottak számára. A munkaadók sem tudják teljes mértékben támogatni a kormány javaslatát, hiszen szerintük ez túlnyomórészt a munkavállalói jogokat erősíti. A fenntartások ellenére azonban elfogadják a tervezetet.
Az egyeztetések során nyolc pontban körvonalazódott a megegyezés, ám a munkaidő-szervezés kérdésében senki sem engedett. A szakszervezetek ahhoz ragaszkodnak, hogy a módosító csomag e passzusát vegye ki a kormány a tervezetből; a munkaadók ugyanakkor ragaszkodnak ennek módosításához, sőt további, számukra kedvező változatokat várnak. A szakszervezetek tiltakozásukat március 24-én utcai demonstrációval is meg kívánják erősíteni. E nyomásgyakorlási eszközt a munkaadók elfogadhatatlannak tartják.
Félő, hogy a kormány előtt lévő képviselői módosító javaslatok egy részének elfogadásával a parlament a munkaadók számára további hátrányokat foglal törvénybe, véli kéviselőjük, Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke. Ez hosszabb távon nehéz helyzetbe hozhatja a cégeket, gondokat okozhat gazdálkodásukban, s ezt a dolgozók is megérezhetik bérükön. A munkaadók a kormány által benyújtott javaslatcsomagot még el tudják fogadni, hiszen ebben megközelítően egyensúlyban vannak a munkaadóknak és a munkavállalóknak adott hátrányok. Ám félő, hogy a módosító indítványok felborítják ezt a kényes egyensúlyt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.