Magyarország számára stratégiai kérdés az Európai Unióhoz való csatlakozás, ám sohasem feledkezik meg arról, hogy más piacok -- így a szomszédos országok, köztük Ukrajna -- is vannak -- mondta Tamás István. A Külügyminisztérium adatai szerint az oda irányuló magyar kivitel az 1999-ben feljegyzett 127,8 millió dollárról 2000-ben már 165,6 millióra nőtt. Ezen belül az élelmiszer kivitele 19,4 millióról 37,5 millió dollárra bővült. A kétoldalú kereskedelem mérlegén rendre ukrán aktívum mutatkozik. Az ukrán vámok általában magasak. Magyar részről előfordulnak piacvédelmi intézkedések, de ezek nem fedik le a kétoldalú árucsere-forgalom jelentős részét, ugyanakkor mindig megvan az objektív gazdasági alapjuk -- hangsúlyozta a Külügyminisztériumi főtisztviselő.
A fórumon Arkagyij Hupalo, a budapesti ukrán nagykövetség kereskedelmi tanácsosa utalt arra a Magyarországon megjelent felvetésre, hogy az ukrán kohócement rossz minőségű, és ezért nem érdemes vásárolni. Szerinte bizonyos vállalkozói körök, Magyarországon működő külföldi befektetők igyekeznek a gazdasági tárcát rávenni korlátozó intézkedés bevezetésére.
Tamás István szorgalmazta a határ menti együttműködés további fejlesztését, a gazdasági vegyes bizottság munkájának intenzívebbé tételét, a kooperációs és gyártási együttműködést is. Egyben jelezte, Magyarország támogatja Ukrajnának azt a törekvését, hogy tagja legyen a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO).
Az Ukrajnában megvalósított magyar tőkebefektetések értéke tavaly közel 50 millió dollár volt, ennek mintegy 75 százaléka Kárpátaljára jutott -- mondta Ottó Kovcsár, a nem kötelező tagságú Kárpátaljai Kereskedelmi és Iparkamara első elnökhelyettese. A kárpátaljai különleges gazdasági övezet az ott működő cégek részére meghatározott kedvezmények igénybevételére nyújt lehetőséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.