BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orosz--IMF megállapodás

Egyéves kooperációs program vázlatában állapodott meg a Nemzetközi Valutaalap és Oroszország, ami -- ha az IMF igazgatótanácsa is jóváhagyja -- alapjául szolgálhat egy 3-4 éves készenléti hitelmegállapodásnak -- közölte Alekszej Kudrin miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter.

Moszkvának azért van szüksége a 3-4 éves programra, mert 2003-ban tetőzik az adósságszolgálati kötelezettség; arra számít, hogy a nehéz időket az IMF segítségével vészelheti át -- derült ki Mihail Kaszjanov kormányfő szavaiból. A Dow Jones értesülése szerint nem is szabályos készenléti hitelmegállapodásról van szó, hanem óvintézkedés gyanánt olyan alapról, amelyhez csak akkor lehet nyúlni, ha a gazdaság helyzete jelentősen rosszabbra fordul.
Elfogadott középtávú IMF-megállapodásra azért is szükség lenne, hogy érdemi tárgyalások kezdődhessenek a szuverén hitelezők Párizsi Klubjával a mintegy 40 milliárd dolláros szovjet időkből származó adósság átütemezéséről. Legalábbis orosz értelmezésben, amely szerint -- mint a Nyezaviszimaja Gazeta írja -- a Párizsi Klubnak úgy kellene viselkednie, mint egy kereskedelmi banknak, vagyis hajlamosnak kellene lennie könnyítéseket nyújtani a javuló pozíciójú adós számára. Az orosz pénzügyminisztérium pedig ilyen tényezőnek tekinti az extra olajjövedelmeket.
A Párizsi Klub azonban éppen ellenkezőleg, úgy vélekedett, ha Moszkvának pótlólagos bevételei vannak, az eggyel több ok arra, hogy fizessen. Amikor Moszkva januárban (próbaballonként?) bejelentette, "nem tudja" fizetni az esedékes részleteket, a Párizsi Klub erőteljes rosszallással reagált.
Moszkva tegnapra jelezte, hogy egy nagyobb összeget átutal a Párizsi Klub részére, és március végéig rendezi a teljes első negyedéves számlát is. Orosz hírügynökségek vasárnap 330 millió dolláros átutalásról tudtak, de egy névtelen kormányforrás a Reutersnak 200 millióról beszélt, s az ellentmondást nem is tudta feloldani. Az első negyedéves teljes tartozás 1,6 milliárd dollár.
A februári költségvetési bevételek 60 százaléka adósságszolgálatra ment el -- értesült az Interfax a pénzügyminisztériumban. A múlt hónapban a költségvetés hiánya a hazai össztermék 3,4 százalékára rúgott, a januári 1,3 százalékos többlet után.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.