A kormány a januári 10,3 százalékos nyugdíjemelést 13,8 százalékosra korrigálta keddi ülésén. Az emelt nyugdíjat júliustól, a januárig visszamenőleges kompenzációt júniusban egy összegben kapják a jogosultak. A lépés oka, hogy a kormány módosította az idei évre vonatkozó inflációs prognózisát 8,5 százalékra, s a nettó keresetnövekedés várható mértékét is 13,1 százalékra emelte. Mivel a nyugdíjemelést a várható infláció és nettó átlagkereset-növekedés aránya szabja meg, ha a mutatók változnak, az emelést is ehhez kell igazítani. Ha a gazdasági folyamatok változnak, a pótlólagos emeléssel lehet folyamatosan megőrizni a nyugdíjak reálértékét.
A nyugdíjemelés mértéke, az emelésre vonatkozó szabályok s az indexálás paraméterei évről évre változtak. A rendszerváltás utáni két számjegyű infláció igencsak megtépázta az ellátásokat. A legrosszabbul a Bokros-csomagot követő két évben jártak a nyugdíjasok: 1995-ben 12,8, 1996-ban 11 százalékkal zuhant a nyugdíjak reálértéke.
Az emelést az 1997-es nyugdíjreformot megelőzően kizárólag a keresetek növekedése alapján határozták meg. A nyugdíjasok ezekben az években akkor jártak jobban, ha a keresetek is jól alakultak, így magas emelést kaptak. Az "együtt sír, együtt nevet" elv alapján az infláció az aktívak és a nyugdíjasok időskori jövedelmét hasonlóan alakította. A Bokros-csomagot követő nehéz évek után a nyugdíjak reálértéke is javult. 1997-ben már 1,2 százalékkal nőtt a nyugdíjak reálértéke.
A fogyasztói árak alakulása közvetlenül először tavaly befolyásolta az emelést. Ekkor még csak kismértékben, az indexálási képletben mindössze 30 százalékkal számították be a várható infláció mérékét. Ám a költségvetés tervezésekor alapul vett prognózis végül csak részben valósult meg, így tavaly novemberben visszamenőlegesen korrigálni kellett a nyugdíjak összegét.
A rendszerváltás óta a választási években javult leginkább a nyugdíjak reálértéke: 1994-ben 6, 1998-ban 7,3 százalékkal nőtt a mutató, ám a következő évben is jelentősnek mondható a 4,2 százalékos reálpozíció-javulás. Tavaly mindössze 1 százalékos javulás történt, az idén az előrejelzések szerint 4,8 százalékos reálnövekedés várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.