BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzlet a lakásépítés

A tavaly kiadott építési engedélyek 31 százalékát kérték olyan vállalkozók, akik három- vagy több lakásos házakat építenek. Ezzel párhuzamosan egyre nő az építőcégek száma is, akik jó üzletet látnak az ingatlanpiacban.

A lakáspolitika 1999 óta végbement változásának is köszönhető, hogy egyre több olyan lakás épül, amelyet erre szakosodott vállalkozók építenek, és egyre inkább visszaszorul a családi kalákában "felhúzott" házak aránya. Tavaly a csaknem 45 ezer építési engedély 31 százalékát kérték olyan vállalkozók, akik három- vagy több lakásos társasházat építenek -- derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. 1999-ben mindössze 18 százalékot képviseltek az összes építési engedélyen belül az ilyen épületekben készült lakások. Így egy év alatt 2,5 szeresére nőtt a vállalkozói szektor részesedése az ingatlanpiacon.
Ugyanakkor az egy- és kétlakásos épületekben is nőtt a vállalkozói szervezésű építkezések aránya a lakossági kivitelezés rovására. Erről azonban nincsenek pontos adatok -- mondta lapunknak Varga Dénes, a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda ügyvezető igazgatója.
A vállalkozói lakásépítés élénkülésének oka egyrészt, hogy az 1998--99-es ingatlanár-robbanással helyére kerültek az árrésviszonyok. Így ma már az nem jelent jelentős megtakarítást, ha valaki saját maga építi a házát -- véli Varga Dénes. Emellett a vállalkozói lakásépítés növekedésében szerepet játszott az államilag támogatott kamatozású hitelek bevezetése is, amelynek hatására a bankok is kénytelenek voltak csökkenteni piaci kölcsöneik kamatait. A felmérések szerint egyre nő azoknak a száma, akik hitelt vesznek fel a lakásépítésekhez. A finanszírozásban a hitelek aránya a korábbi 10 százalék alatti értékről mára 20 körülire emelkedett.
Az építkezések dinamikus emelkedésével párhuzamosan természetesen a lakásépítő cégek száma is gyarapodott. Az 1997-es mélyponthoz képest -- amikor a korábbi 340 cég helyett már csak 100 működött a lakáspiacon -- duplájára nőtt az ingatlanépítők száma. Így ma csaknem 200-an vannak. Ennek oka, hogy ma már egyre inkább üzleti tevékenységgé válik a lakásépítés, ami rentábilis is -- indokolta Varga Dénes. Korábban, aki nem luxusingatlant épített, az az iparági átlag harmadnyi nyereségével számolhatott. Ma már nincs így, hiszen megnőtt a fizetőképes kereslet is az új építésű lakások iránt -- mondta az ügyvezető igazgató. A DEM iroda által végzett (200 lakásépítő cég megkérdezésén alapuló) felmérés szerint a vállalkozások alig több mint 10 százaléka számít arra, hogy az idén csökken az árbevétele. A megkérdezettek közül 95 vállalat az árbevétel változását százalékosan is megbecsülte. E szerint összességében 17,6 százalékos növekedésre számítanak, ami a várható inflációnak csaknem a duplája.
Jelentős változás, hogy egyre nő a vállalkozók által saját üzleti kockázatra épülő lakások aránya. Míg tavaly a cégek munkáinak 20 százalékát tették ki, 2001-re már 34 százalékos aránnyal terveznek. Az alvállalkozóként elvégzett munka súlya viszont egyre csökken. A tavalyi 28 százalék helyett ebben az évben 20 százalékot prognosztizálnak. Ebből is látszik, hogy a vállalatok befektetésnek szánják az ingatlanépítést -- állapította meg Varga Dénes.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.