BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Júniustól ellenőrzik a marhavágóhidakat

Júniustól megkezdik a marhavágóhidak ellenőrzését az állat-egészségügyi hatóságok. Nem működhetnek tovább azok a cégek, amelyek a vágás során nem távolítják el a gerincoszlopot. A fogyasztókhoz csak kicsontozott marhahús kerülhet. Az EU által megkövetelt intézkedésre a kergemarhakór (BSE) elleni védekezés miatt van szükség.

Nem ad újabb haladékot az agrártárca arra, hogy a hazai marhavágóhidak felkészüljenek az Európai Unió által megkövetelt új vágási technológia átvételére -- közölte lapunkkal Németh Antal országos főállatorvos. Az állat-egészségügyi hatóságok júniustól megkezdik az ellenőrzéseket. Németh tájékoztatása szerint nem működhetnek tovább azok a cégek, amelyek nem teljesítik az elvárásokat.
A húsiparnak a vágás során a fej mellett a gerincoszlopot is el kell távolítania a BSE elleni megelőző intézkedések részeként. Ezt a műveletet a tizenkét hónapnál idősebb állatok feldolgozásakor kell elvégezni. Az FVM-rendelkezés eredetileg április 30-tól lépett életbe, de a cégek egy hónapos "felkészülési moratóriumot" kaptak.
Németh szerint az új technológiát most már alkalmazni kell, különben Magyarország az első EU-s ellenőrzésen "fennakadhat".
Ez pedig megakadályozhatja azt is, hogy hazánk a BSE-vel kapcsolatban kedvezőbb országkockázati besorolásba kerüljön. Mint ismert, az unió szakértői korábban Magyarországot abba az államcsoportba sorolták, ahol a BSE "valószínű, de még nem bizonyított". Németh e véleményt az eddigi negatív teszteredményekre hivatkozva "kriminálisnak" és megalapozatlannak minősítette.
Az új csontozási rendelkezések általánosságban mind az exportra, mind a belpiacra vonatkoznak. A hazai fogyasztókhoz nem kerülhet kicsontozatlan marhahús. A főállatorvos szerint a kereskedők akkor rendelhetnek csontos árut, ha a kicsontozást ellenőrizhető módon maguk is el tudják végezni. Erre azonban többnyire csupán a nagy kereskedőláncok képesek. A megoldhatatlan ellenőrzési problémák miatt a kisebb húsüzletek csak kicsontozott marhahúst szerezhetnek be -- közölte a főállatorvos.
A Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) szerint pillanatnyilag nem teljesen egyértelműek a belföldi marhahús-értékesítési előírások -- közölte Zádori László titkár. A szervezet információi szerint bizonytalanságot okoz, hogy a vágóhidaktól több kereskedő júniusra is csontos formában rendelt marhahúst. A félreértések elkerülésére az FVM-nek rendeletben kellene tisztáznia a marhahús hazai kereskedelmi szabályait -- vélte Zádori.
Lehetnek kisebb átállási gondok, de a nagyobb húsipari vállalkozások meg tudnak felelni a csontozási követelményeknek -- mondta Menczel Lászlóné, a Magyarországi Húsiparosok Szövetségének titkára. Nincs információja arról, hogy a technológiaváltás júniustól ellátási nehézségeket okozna. Szakmai szempontból megoldhatónak nevezte a változtatásokat Remény Ervin, a kis- és közepes vállalkozásokat tömörítő Húscéh ügyvezető alelnöke is. Tudomása szerint ugyanakkor folytak tárgyalások arról, hogy az FVM az új technológia átvételére újabb, június végéig tartó haladékot adjon.
A VHT felkérte az Országos Húsipari Kutató Kht.-t a húsipari átállási költségek meghatározására -- tudtuk meg Zádoritól. Korábban az merült fel, hogy a vágási technológia módosítása kilónként 200 forintos többletkiadást is okozhat a cégeknél. Ezt legalább részben megtérítheti a költségvetés a BSE elleni védekezésre szánt 13 milliárd forintból, bár a pénzügyi tárca sokallta ez utóbbit. Kompenzáció nélkül a pluszköltségeknek meg kellene jelenniük a fogyasztói árakban. Az áremeléseket azonban a marhahús iránti kereslet tetemes csökkenése akadályozhatja.
Zádori tájékoztatása szerint a marhahús drágulásának most piaci alapja nincs, mivel a felvásárlási árak továbbra is nyomottak. Ezért a VHT ma várhatóan árkiegészítő támogatást ad több termelőnek, mivel a száj- és körömfájásjárvány idején elrendelt európai importtilalmak miatt 2-3 ezer, időközben túlsúlyossá vált állat az országban rekedt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.