A stabilizálásról és társulásról szóló szerződés, amit Brüsszelben az uniós külügyminiszterek értekezlete alkalmából szignáltak Tonino Picula horvát külügyminiszter és kollégái, potenciális tagjelölti státust ad az Adria-parti országnak -- írja a Handelsblatt. A Macedóniával áprilisban aláírt okmányhoz hasonlóan ez is politikai feltételekhez, demokráciához, az emberi és kisebbségi jogok tiszteletben tartásához, regionális együttműködéshez köti a csatlakozást az Agence Europe szerint. Ehhez járulnak a kereskedelmi klauzulák, "amelyeket az EU garantál a szabadkereskedelmi egyezmény kilátásával", amint a brüsszeli hírforrás közli.
A horvát kormány tagjai és független szakértők úgy vélik, Zágráb 2006--2008-ra érheti el a tagságot. Ivica Racan miniszterelnök egy pozsonyi nemzetközi konferencián kijelentette, Horvátország elsőrendű célnak tekinti az Európai Unióhoz és a NATO-hoz való csatlakozást, de csak egyenként, közös, átlátható feltételekkel -- jelentette a horvát HINA hírügynökség.
A szerződéssel Horvátország a múlt év eleji kormányváltás után újabb lépést tett a külpolitikai nyitás felé. Közben a NATO-békepartnerség tagja lett, és minél előbb az atlanti szövetség tagja óhajt lenni. Ezt, akárcsak a WTO-tagságot, a lakosság többsége helyesli.
Horvátország a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) 255 millió dolláros készenléti hitelkeretről kötött szerződést. Ez is olyan reformprogram végrehajtásának feltételét szabja, ami kiterjed a költségvetési hiány lefaragására, a nyugdíjreformra, a privatizáció folytatására és különösképpen a nagy állami monopóliumok -- energia, közlekedés, távközlés -- lebontására. Ezen kívül az új törvénnyel a politikától függetlenített jegybank az IMF-nek megígérte, hogy a kuna árfolyamát a legközelebbi három év alatt az euróhoz köti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.