A horvát költségvetés hiánya a január--áprilisi időszakban elérte a 3,6 milliárd kunát (421 millió dollár). Az adatok fényében egy kormánytisztviselő a 49,7 milliárd kunás költségvetés "technikai kiigazítását" valószínűsítette a Reutersnak nyilatkozva. Erre elsősorban azért lehet szükség, mert az idei évre remélt 8,5 milliárd kunás privatizációs bevételből eddig mindössze 66,8 millió folyt be.
A kormánynak emellett az idén kell visszafizetnie azt a 250 millió dolláros áthidaló hitelt, amelyet a Hrvatski Telekom távközlési szolgáltató értékesítésének első elhalasztásakor, tavaly vett fel. A hiányt eddig nagyrészt bel- és külföldi hitelfelvétellel finanszírozták, amelyek révén a tavaly év végi 2,23-ról 5,3 milliárdra emelkedett a rövid távú kunaadósság szintje.
A magánosítás idei évre tervezett bevételének több mint felét teszi ki a Hrvatski Telekom 21 százalékának értékesítéséből várt összeg. A vállalat privatizációját azonban a kormány határozatlan időre ismét elhalasztotta, miután tárgyalásokat kezdett a cég 35 százalékát 850 millió dollárért 1999-ben megvásárló Deutsche Telekommal. A német távközlési óriás 51 százalékra szeretné növelni részesedését.
Az elhúzódó tárgyalások a kifizetendő összeg mellett kiterjednek egy új távközlési törvényre, a Hrvatski Telekom monopóliumára a vezetékes szolgáltatások területén, valamint egy esetleges harmadik GSM-tender kiírására. Zágráb és a Deutsche Telekom -- egy hónapos szünetet követően -- a napokban vette fel újra a tárgyalások fonalát.
A kormány tendert írt ki két bank, a Dubrovacka és a Croatia közel 75 százalékának értékesítésére. A Croatia Osiguranje nevű vezető biztosító, illetve az adriai olajvezetéket működtető Janaf magánosítását is tervezi. Egy magát megnevezni nem kívánó privatizációs tisztviselő azonban úgy látja, hogy a kormány örülhet, ha jövőre befelyezi az idén értékesíteni tervezett cégek eladását. A folymat lelassulását ellenérdekelt lobbicsoportok tevékenységével magyarázza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.