BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A pluszbevételt felemésztik a kiadások

Az év végéig várhatóan 40-50 milliárd forint többletbevételre számíthatnak a társadalombiztosítási alapok -- vélik piaci szakértők. Az egész évre várt bevétel fele június végéig már befolyt -- tudta meg a Világgazdaság. Ám a második nyugdíjemelés és az egészségkassza előre nem tervezett pluszkiadásai várhatóan felemésztik a többletbevételt.

Az idei évre tervezett tb-bevételek felét már elkönyvelheti a biztosító, a múlt hónap végéig ugyanis összesen 842 milliárd forint járulék és hozzájárulás került a központi költségvetésbe -- tudta meg lapunk. Ez az egész évre tervezett 1649,5 milliárdos előirányzat közel 50 százaléka. Ezen belül az egyes tételek is az időarányosan vártnak megfelelően alakultak: tb-járulékból 744 milliárd gyarapította az egészség- és a nyugdíj-biztosítási alap bevételeit, s 98 milliárd forint folyt be az egészségügyi hozzájárulásból.
Piaci elemzők a tb-bevételek idei trendjét az áfa- és szja-bevételek alakulásához hasonlítják. A tb-bevételekből is 40-50 milliárd forintos többletbevétel várható év végéig -- vélekedik Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő elemzője. Szja-ból és áfából adónemenként szintén ekkora többlet várható az év végéig.
Ezt az állítást támasztják alá más kutatói vélemények, valamint a pénzügyi tárcától kapott információink is. A tb-többletbevétel zöme "hagyományosan" a nyugdíj-biztosítási alapban keletkezik. Becslések szerint ennek mértéke 30-35 milliárd forint is lehet. Ugyanakkor mindkét alapnál többletkiadásokkal is számolni kell még az idén, ami a pluszbevétel sorsát is "megpecsételheti": a pluszköltségek felemészthetik a bevételi többletet.
A nyugdíj-biztosítási alapnál -- előzetes számítások szerint -- az idei második nyugdíjemelés miatt 43 milliárdot kell kifizetni. Erre az eredeti nyugdíjbüdzsé nem tartalmaz fedezetet. Igaz, ennek egy részét még a tavalyról a letéti számlán "hátrahagyott" 15 milliárd forintból fedezi a kormány. Ám a maradékot vélhetőleg az idei többletjárulékból kell kipótolni ahhoz, hogy a nyugdíjalap egyenlege nullszaldós maradhasson az év végén. A nyugdíjalapnál egyelőre más kiadással nem számolnak, ám az emelés tényleges kiadása még egy-két milliárd forinttal elmozdulhat.
Ezenkívül az egészségbiztosítási alap háza táján is akadhatnak nem várt feladatok. Egyrészt a szűkre szabott gyógyszerkassza 147 milliárd forintos előirányzatát ki kell pótolni 32 milliárddal -- erről a kormány korábban döntött. A piaci elemzőket ez a lépés egyáltalán nem lepte meg, hiszen már tavaly, a költségvetés készítésekor figyelmeztettek a szakemberek arra, hogy az idei gyógyszerkassza előirányzata alultervezett. A parlament által elfogadott idei előirányzat 3 milliárd forinttal kevesebb a tavalyi 150 milliárdos tényleges kiadásnál. Így pedig még a reálérték-megőrzés sem valósulhatott meg. Éppen ezért kell a zárt kassza előirányzatát megemelni.
Ám ezzel nem ér véget a korrekció, hiszen a gyógyító-megelőző kassza 399 milliárd forintos előirányzatát is 10-20 milliárd forinttal kell kiegészíteni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.