BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két számjegyű árindex utoljára

Júniusban 10,5 százalékos 12 havi fogyasztói árindexet regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal. A havi drágulás 0,3 százalék volt. Az inflációt az élelmiszerek kiemelkedő drágulása húzta. Az elemzők az infláció további csökkenését várják, szerintük vége lehet a két számjegyű indexeknek.

Júniusban a fogyasztói árak 10,5 százalékkal haladták meg a 12 hónappal korábbi szintet. Az elemzői konszenzus 10,55 százalékot várt. Az első fél év átlagos drágulását nem változtatta meg a júniusi adat: 10,4 százalékon maradt. A maginfláció 10,3 százalékos volt.
A tizenkét havi infláció 0,3 százalékpontos lassulását az előző hónaphoz képest az üzemanyagok és a tartós fogyasztási cikkek árának csökkenése magyarázza. Ez több mint ellensúlyozni tudta ugyanis az élelmiszerek kimagasló, 18,1 százalékos drágulását az egy évvel korábbihoz képest. A háztartási energia ára változatlan maradt.
A forint felértékelődésének hatása még nem érződik az árak alakulásában. Az importárakra vonatkozó szerződések kifutását követően, az új szerződések megkötésével először júliusban, nagyobb mértékben pedig augusztustól számít erre Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő elemzője.
Egy hónap alatt 0,7 százalékkal drágultak az élelmiszerek, miután a sertésfelvásárlási árak májusi emelkedése részben a júniusi fogyasztói sertésárakban is megjelent -- mutatott rá Nagy. Az EU-ban végbement sertésárcsökkenés azonban a következő hónapokban a hazai húsárakat is lenyomja -- véli.
Jó hír, hogy a szolgáltatási infláción is látszanak a csökkenés jelei, elsősorban abban, hogy a szezonális üdülés árai kevésbé nőttek, mint korábban. Ez a szektor jellemzően májusról júniusra emeli az árait, a forint erősödése miatt azonban az idén 0,4-0,5 százalékponttal alacsonyabb áremelést érvényesítettek a szolgáltatók.
Az elemzők optimisták a következő hónapok áralakulását illetően. Az idényáras élelmiszerek áremelkedése jelenleg gyors, a jövő hónapban azonban várható csökkenése. Emellett a magas bázisadatok is a 12 havi index esése irányába hatnak majd -- véli Vojnits Tamás, az OTP Értékpapír Rt. közgazdásza.
Július és augusztus deflációs hónapok lesznek, a havi árindexek negatívba fordulását várja Nagy. Ebben a felértékelődés, az üzemanyagárak csökkenése, valamint az élelmiszerárak mérséklődése játszanak szerepet. Júliusra 9,5, augusztusra pedig 9 százalékos 12 havi inflációt prognosztizál. Ha a következő két hónapban teljesül ez az árszint, az már reálissá teszi a Magyar Nemzeti Bank év végére becsült 7 százalékos inflációs célkitűzésének teljesülését is -- tette hozzá Nagy.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.