BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínai árliberalizáció a WTO jegyében

A kínai kormány széles körű árliberalizációs intézkedéseket jelentett be annak érdekében, hogy felkészüljön a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) történő csatlakozásra. Peking amerikai illetékesek szerint még az idén a szervezet tagjai sorába léphet.

Augusztus 1-jétől az eddigi 141-ről 13-ra csökken azon termék- és szolgáltatásfajták száma, amelyek árát központilag határozzák meg -- jelentette be az állami fejlesztési tervbizottság. Ennek köszönhetően az áruk 90 százalékánál immár a piaci viszonyok fogják meghatározni az árakat.
Stratégiainak számítanak és ezért továbbra is állami ellenőrzés alatt maradnak a dohánytermékek, egyes műtrágyák, bizonyos gyógyszerek, az oktatási eszközök, a földgáz, a víz, az elektromos áram, a hadiipari termékek, a közlekedés, az alapvető postai és telefonszolgáltatások, továbbá az olyan "fontos" szolgáltatások árai, mint a pénzügyi klíring és kereskedés. Ezen területek némelyikén a későbbiekben szintén megfontolják az árak felszabadítását -- jelezték az illetékesek.
A Reuters által idézett elemzők és diplomaták fontos lépésnek nevezik az árliberalizációt, hozzátéve: Peking a mostani bejelentéssel egy évek óta tartó folyamatot terelt formális mederbe. A kormányzat ezzel egy időben átláthatóbbá kívánja tenni a még központi hatáskörben maradó árak megállapításának menetét, és a versenytorzító magatartás (különösen az árdömping és a kartellmegállapodások) elleni fellépést.
Kína WTO-csatlakozását (Tajvanéval együtt) előreláthatólag a szervezet novemberben esedékes katari miniszteri találkozóján hagyják jóvá -- jelentette ki ezzel egy időben Jeffrey Bader, az Egyesült Államok helyettes kereskedelmi megbízottja. Várakozásai szerint a még vitatott kérdéseket egy jövő heti genfi szakértői találkozón rendezhetik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.