Egyre jobb a júniusi folyó mérleg
Visszatekintés A múlt hét elején unalmas napokra számíthattak a magyar gazdaság eseményei iránt érdeklődők, végül mégis voltak visszhangot kiváltó hírek. A piaci szereplők kedden már a harmadik folyó fizetési mérlegegyenleget láthatták. Az első nyers becslés még nyomdahiba folytán került bele a Magyar Nemzeti Bank(MNB) Inflációs jelentés című kiadványába. Mivel ez az adat a pesszimistább forgatókönyv megvalósulását ígérte, minden szakértő örült, hogy az előzetes adat végül inkább a piaci várakozásokkal volt konzisztens. A végleges adatok általában csak minimálisan szoktak eltérni az előzetes számoktól. Éppen ezért nagy meglepetést okozott, amikor kiderült, hogy a szokásosnál több hibás jelentés érkezett az MNB-be, ezért jelentős módosításokra szorultak a két héttel korábbi információk (VG, augusztus 22. ).A folyó mérleg hiánya végül 110 millió euróval kedvezőbb lett az előzetesnél, és egy kifejezetten jónak mondható 341 milliós deficittel zárt. A korrekció ráadásul két "fontos" sort érintett. Az áru- és szolgáltatásexport magasabb számai arról árulkodnak, hogy egyelőre csak igen lassan csökken a külkereskedelmi aktivitás, ráadásul az első fél évben egyáltalán nem beszélhetünk a külső egyensúly romlásáról. Az évkezdettől halmozott folyó hiány még a tavalyi időarányos szintet is alulmúlja.
Szintén kedden, a monetáris tanács ülése után került nyilvánosságra, hogy októbertől megszűnik a csúszó leértékelés. A döntés szimbolikus jelentőségű, hiszen a májusi sávszélesítés óta olyan napi ingadozások lehetségesek a forint árfolyamában, amely mellett a csúszó leértékelés havi mértéke is elhanyagolható. Annak, hogy májusban nem szűnt meg a leértékelés, mindössze annyi árfolyam-politikai jelentősége van, hogy így egy százalékkal lejjebb kerül majd a tavasz végi szinthez képest a sávközép.
Az Egyesült Államokban a Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábat, ezzel reagálva arra, hogy továbbra sem látszanak a gazdaság élénkülésének jelei. Az első fél év kamatcsökkentésének mértéke már 3 százalékpont. Németországban a második negyedévben stagnáló gazdaság növeli tovább a recessziós félelmeket. Reményre adhat okot, hogy a júniusban negatív rekordot elérő Ifo-index nagyot emelkedett júliusra.
Kamatcsökkentési láz a világban
Előrejelzés A múlt heti Egyesült Államok-beli kamatcsökkentést minden bizonnyal újabbak követnek majd a világgazdaságban. A számunkra kevésbé érdekes a magyar gazdasághoz kevés szállal kapcsolódó Kanada kamatdöntése, amelyre holnap kerül sor. Ugyancsak kedden jelenteti meg az Európai Központi Bank a júliusi pénzkínálati számait (úgynevezett M3 aggregátumot), amely minden bizonnyal befolyásolni fogja az eurózóna monetáris hatóságát a csütörtökön meghozandó kamatdöntésében. Elemzők az inflációs nyomás csökkenése után biztosra veszik a csökkentést.
A magyar gazdaságról alkotott képet a jövő héten megjelenő második negyedéves GDP-növekedési szám előtt leginkább a ma nyilvánosságra kerülő kiskereskedelmi forgalom adatai árnyalják majd. A lakossági fogyasztásról ugyanis más információ nemigen áll rendelkezésre, így jobb híján ebből lehet következtetéseket levonni, hogy milyen gyorsan bővül a háztartások kereslete.
Kedden a foglalkoztatási és munkanélküliségi adatok látnak napvilágot. A munkanélküliségi ráta az utóbbi hónapokban sorra rekordokat döntögetett, és most már tisztán 6 százalék alatti havi értékeket jelez a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Valószínűleg most sem lesz ez másként, sőt a mutató szezonális alakulását figyelembe véve könnyen elképzelhető további csökkenés is.
Pénteken az ipari termelői árak alakulásáról számol be a KSH. A forint erősödésének következtében az exportértékesítés árindexe minden bizonnyal igen jó lesz, a hazai inflációs nyomás enyhülését azonban a belföldi értékesítések kedvező alalulása jelezné. Elemzők szerint ezen a területen is csökkenésre számíthatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.