A héten több különös jelentőségű adat is napvilágot lát, amelyekkel -- legalábbis gazdaságstatisztikai szempontból -- nagyjából lezárul az első fél év. Sőt, holnap már a júliusi fogyasztói árakról számol be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), amelyek erősen meghatározzák majd, hogy mekkora dezinfláció várható az esztendő második felében. Az elemzők többsége jelentős árindexcsökkenést vár, akár 9 százalék körüli szintre is mérséklődhet a drágulás üteme. Amennyiben valóban kedvező szám jelenik meg, az sem elképzelhetetlen, hogy a Magyar Nemzeti Bank még a nyár végéig kamatcsökkentésre szánja el magát. (A monetáris tanács következő ülése jövő hét hétfőn lesz, de a kamatdöntések időpontja akár el is térhet ettől.)
A szerdán megjelenő részletes júniusi ipari adatokból remélhetőleg kiderül, hogy mi áll a kiábrándítóan rossz júniusi számok mögött. Elemzők azt sejtik, hogy a belföldi eladások további stagnálása mellett az exportértékesítés is visszaesett, igaz, ez a fizetési mérleg adatokon nem látszik. (a külkereskedelmi mérlegről szóló cikkünk ezen az oldalon.)
Csütörtökön az első fél év kereseti statisztikáját teszi közzé a KSH. Ebben feltehetően továbbra is magas reálbér-kiáramlásról számol majd be a hivatal. A tavalyinál bizonyára némileg magasabb keresetnövekedés mértékét azonban a statisztika (a minimálbér-emelés torzító hatása következtében) erősen túlbecsüli, így a számokkal óvatosan kell bánni.
A hét utolsó munkanapján az építőipar adatai jelennek meg. Az ipar többi ágazatával ellentétben itt kifejezetten kellemes meglepetést okoztak a májusi számok, amelyek soha nem látott dinamikus növekedésről számoltak be. Ráadásul a bővülés szerkezete a konjunktúra folytatódását ígéri. Amennyiben a korábbihoz hasonló mértékű fellendülés fog a számokban tükröződni, még az is elképzelhető, hogy a második negyedévben az építőipar bővülése meghaladja a nélküle számított ipari dinamikát. Erre már több éve nem volt példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.