A terrortámadás és az elmúlt hetek gazdasági hírei, eseményei nem csupán a növekedési kilátásokra vannak igen jelentős hatással, hanem az inflációt sem hagyják érintetlenül. A forint gyengülése, a hirtelen olajárcsökkenés, a recessziós félelmek és a külföldi inflációs nyomás csökkenése különböző irányba befolyásolják a hazai drágulás ütemét.
A szeptemberi fogyasztói árindexben még nem fognak szerepelni ezek a hatások, ugyanis a statisztika hol a 20-áig, hol a 25-éig felírt árakkal számolja a havi árszínvonalat. Októbertől azonban ezen tényezők már megjelennek az inflációban. A leglátványosabb jelenség a benzinárak csökkenése, ami elsősorban a világpiaci árak gyors esésének köszönhető. A hazai benzinárat a forintárfolyam is befolyásolja, ami az utóbbi hetekben jelentősen gyengült. Ezt ellensúlyozta a dollár-euró árfolyam -- hazai benzinárak szempontjából -- kedvező alakulása.
A fenti hatások összességében még további néhány százalékos csökkentést tesznek lehetővé a benzin árában -- mondja Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő elemzője. Tízszázalékos benzinárcsökkenés az inflációban félszázalékos esést eredményezne -- mondja Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő makroelemzője. Abban azonban mindkét elemző egyetért, hogy a jelenlegi világpiaci olajárfolyam egyelőre nem stabil, és nem tudni, hogyan alakul a közeljövőben. Esetleg további kedvező jel lehet a hazai benzinárszint jövőbeni alakulásával kapcsolatban, hogy a forint gyengülése az utóbbi két napon megállt, sőt kissé erősödött is a mélyponthoz képest.
A gyorsan begyűrűző, de hektikusabban alakuló benzinárak mellett az importált infláció egyéb tényezőit is komoly hatás érte. Az eurózónában ugyanis enyhülni látszik az inflációs nyomás, ami a különböző importtermékeken (például a tartós fogyasztási cikkeken) keresztül jótékonyan hathat a magyar dezinflációs folyamatokra is. Ráadásul a recessziós félelmek miatt ezen a területen a várakozások is kedvezően alakulnak, ami további lökést adhat az árindex csökkenésének. Csakúgy, mint az olajáraknál, itt is kedvezőtlen jelenség a forint gyengülése. Ráadásul a sávszélesítés óta szinte egyáltalán nem jelentkezett az inflációban az erősebb forint hatása. Amennyiben az árfolyam továbbra is ilyen hektikusan ingadozik, az árfolyamkockázat eltántoríthatja a kereskedőket attól, hogy megkezdjék az árcsökkentést.
Ezen tényezők összesített hatása a sok bizonytalanság miatt szinte megjósolhatatlan -- ért egyet Nagy és Forián Szabó. Abban is egységes a vélemény, hogy az év végére a jegybank 6-8 százalékos inflációs célsávjába érkezik a 12 havi árindex. A kedvező fejlemények ugyanis lehetővé teszik, hogy a sávközéptől számított 7 százalékon álló forintárfolyam mellett teljesíthető legyen az inflációs célkitűzés -- fogalmaz Nagy. Amennyiben az olajárak jelenlegi szintje az év évégig tartósnak ígérkezik, akár 7,5 százalék alá is mérséklődhet a drágulás üteme, véli az elemző. Ha ez megvalósul, az infláció alacsonyabb lenne, mint a Magyar Nemzeti Bank prognózisa.
Az októberi árindexszel kapcsolatban kisebb az egyetértés a két elemző között. Forián Szabó Gergely szerint ekkor még várható egy jelentősebb mérséklődés, és így akár 7,5 százalékra csökkenhet az infláció; Nagy Márton fokozatosabb dezinflációt és 7,8-7,9 százalékos árdinamikát vár az ősz közepére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.