A terrorválságot követő napokban az EU-bővítés folyamata még inkább a perifériára került a nyugat-európai közvélemény érdeklődésében, de ez nem jelenti azt, hogy lassulna az új tagok felvételének folyamata. Az USA-ban bekövetkezett borzalmas esemény rámutat majd az európai integráció fontosságára -- szögezte le litvániai látogatásán Verheugen. "Arra számítok, hogy az emberek most jobban tudatában vannak annak, mi is a bővítési folyamat alapvető jelentősége, így még több támogatást kapunk ahhoz a közvéleménytől" -- nyilatkozta a biztos a Reutersnek.
Elemzők szerint a terrortámadások következményeivel foglalkozó pénteki rendkívüli EU-csúcs során várhatóan további megnyugató nyilatkozatok hangzanak majd el arról, hogy az új tagok felvételi folyamatának nem szabad lelassulnia. A terrortámadások a nyugati közvélemény számára a korábbinál is sokkal egyértelműbbé tették azt az éles határvonalat, amely a csatlakozásról tárgyaló tagjelölteket a fejlődő országoktól elválasztja, s ezen keresztül még "közelebb hozta" őket a Nyugathoz. Szakértők egyúttal a magyar EK-társulási megállapodás kidolgozása során 1991 nyarán bekövetkezett megakadásra is emlékeztetnek, amelyen nem kis mértékben az augusztusi moszkvai puccs lendítette túl a feleket.
Részletkérdéseket illetően azonban okozhatnak nehézségeket is a merényletek a bővítési folyamatban. A támadások nyomán felvetődött a menekültpolitika radikális átalakítása az unióban, s ez nehezítheti a csatlakozási tárgyalások jelen szakaszának az EU számára egyik legsúlyosabb fejezete, a bel- és igazságügyi együttműködés témájának lezárását. Még az eddiginél is sokkal súlyosabb problémává avatják a merényletek a török tagjelöltség ügyét, illetve a Ciprus megosztottságából eredő nehézségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.