BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ingyenes fogvédelemre 580 millió

A kormány döntése szerint az idén 580 millió forinttal bővül az OEP fogászati ellátásra szánt 11,5 milliárdos kasszája. Ez novembertől a 19--60 év közötti korosztálynak is biztosítja a fogmegtartó kezelések ingyenességét. A többletkiadást a központi költségvetés állja, a fogorvosi szolgálatok átmenetileg havi fix összegű "előleget" kapnak.

A kormány májusi döntése szerint 10,6 milliárd forinttal bővül az OEP 399,3 milliárdos gyógyító-megelőző kasszája, amiből 580 milliót a 19--60 év közötti biztosítottak fogmegtartó ellátásainak finanszírozására fordítanak. Kőrösi László, az OEP osztályvezetője arról tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy egyebek mellett az amalgám fogtömésért, a fényre keményedő tömésért, a korona- és csonkfelépítésért, a polírozásért, a gyökértömésért és az érzékeny fogfelszín kezeléséért nem kell fizetni a betegeknek.
A ma még hatályos, 1993-ban hozott miniszteri rendelet alapján az említett kezelések csak a 19 évnél fiatalabbaknak és a 60 éven felülieknek jártak ingyen. Az osztályvezető elmondta azt is: mivel a finanszírozási rendszer miatt az OEP a fogászati ellátások díját a beavatkozást követő harmadik hónapban fizeti ki -- a novemberi kezelések tényleges díjához februárban jutnak a rendelők --, az átállás idejére a fogorvosok átmeneti pénzügyi segítséget kapnak az OEP-től. Erre azért van szükség, hogy átmenetileg sem nekik kelljen állni a fogmegtartó kezelések költségét.
A havi fix "tb-segítség" összegét a praxisban lévő betegek korcsoportja alapján számolják ki. A 19--60 évesek jelenlegi 1 pont forintértékszorzóját 3-ra emelik, amit 25 forinttal megszoroznak. Az OEP a 0--18 éveseknél és a 60 éven felülieknél 2,4-es szorzót alkalmaz a beavatkozások forintértékének meghatározásához. A középkorosztály szorzója 1.
A hamarosan megjelenő rendelet szerint a fogmegtartó kezelésekért csak az OEP-pel szerződésben lévő, területi ellátási kötelezettséggel gyógyító fogorvosi rendelőkben nem kell fizetni, a területi ellátási kötelezettség nélküleknél és a magánpraxisokban továbbra is térítés ellenében látják el a pácienseket.
Kőrösi László kérdésünkre elmondta azt is: az OEP-vel szerződésben lévő fogászati szolgálatoknál ki kell függeszteni, hogy az OEP-pel szerződésben rendelnek. Ez a biztosítottak tájékoztatását szolgálja. A beavatkozások díja ugyanis elég sommás. Egy magánpraxisban egy gyökértömés 5-6 ezer forint is lehet.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.