Megerősítette, hogy az áremelkedés üteme az idén a kitűzött sávban marad, így a decemberi 12 havi infláció 7--7,5 százalék között lesz. Hozzátette, jelenleg 7,2 százalékkal számol, ez azonban nagyban függ az olaj- és a mezőgazdasági termelői árak mozgásától. A jövő decemberi, 4,5 százalékos inflációs célt is tarthatónak nevezte Járai. A bank középtávú terveiről elmondta: 2005--2006-ra szeretnék elérni, hogy az infláció mértéke ne haladja meg a 2 százalékot.
Járai Zsigmond a meghallgatását követően újságíróknak elmondta: a GDP éves növekedését az idén 4 százalék alá várják. Ha minden kedvezően alakul, akkor lehet 4 százalék -- fejtette ki.
A folyó fizetési mérleg egyenlege Járai Zsigmond szerint jóval kedvezőbb lehet a korábban vártnál. A jegybank elnöke nem számít jelentős profitkivonásra az év végén, ám mint hozzátette, ezzel kapcsolatban még nagy a bizonytalanság.
A keresletnövelő költségvetési politikával kapcsolatban elmondta, jövőre jelentősen leszűkül a kormány mozgástere, igaz, hogy az idei lépések hatása még jövőre is fennmarad.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke közölte: 2002-ben enyhén felértékelődő forintra és az inflációval arányosan csökkenő kamatokra számítanak. A monetáris politika alapvetően változatlan marad a jövő év végéig -- mondta Járai Zsigmond.
Szekeres Imre, a bizottság szocialista elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány előzetes prognózisa szerint az idén az éves átlagos inflációnak 6-7 százalékosnak kellett volna lennie, ez a mutató azonban várhatóan 9,5-9,8 százalék körül alakul. Ez Szekeres szerint a következő évre is rossz előjel.
Bauer Tamás szabad demokrata képviselő a visszaszorított infláció veszélyére hívta fel a figylmet. A jelenleg alkalmazott antiinflációs politika ellentmondásos, és ilyen formában csak átmenetileg alkalmazható -- fejtette ki. A bizottsági vitát követően a képviselők egyhangúlag támogatták a Magyar Nemzeti Bank 2000. évi tevékenységéről szóló beszámoló általános vitára bocsátását.