BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Védett adatbázisok

Január 1-jétől - a tavaly módosított szerzői jogi törvény alapján - védelem illeti meg a gyűjteményes műnek minősülő adatbázisokat és azok előállítóit egyaránt. Az új szabályozás - a szakemberek bizakodása szerint - megakadályozza a jogosulatlan felhasználókat abban, hogy az adatbázis-készítők által nagy munkával, jelentős befektetéssel létrehozott ismeretrendszereket, információs gyűjteményeket, például üzleti címlistákat, tőzsdei tájékoztatókat tartalmazó kiadványokat, jogi összeállításokat engedély nélkül, a maguk üzleti céljaira hasznosítsák, sokszorosítsák, terjesszék.

Ám nem zárja el az érdeklődőket az egyes adatok, illetve azok saját célú felhasználása elől. Azaz a törvény bizonyos esetekben megengedi a szabad felhasználást, azonban az adatbázisok létrehozásába fektetett pénzt és munkát helyezi oltalom alá 15 esztendeig - hangsúlyozta egyebek közt a Világgazdaság érdeklődésére Mlinarics József, a Magyar Adatbázis-forgalmazók Szövetségének elnöke. Kifejtette: még egy egyszerű címregisztráció összeállítása is komoly összegekbe kerülhet, jogosulatlan másolása viszont a létrehozási költségek jelentéktelen hányadát emészti fel csupán. A jogosulatlan felhasználással szemben - jogi oltalom híján - az érintettek nemegyszer sajátos szerződésekkel és rendszerint úgy védekeztek, hogy adatbázisaikat csak szűk kör részére tették hozzáférhetővé, azokat nem vitték fel az internetre, vagy például a széles nyilvánosság számára késleltették az információkat. Az elnök szerint százmilliókra, milliárdokra becsülhető a védelem hiányában el nem készült adatbázisok, illetve elmaradt bevételek következtében keletkezett kár. A hazai előállítók mindeközben nem kis hátrányba kerültek szolgáltatásaikkal a piacon a jogi védelmet élvező külföldi versenytársakkal szemben.
Az új szabály a jogosulatlan felhasználást a szerzői jogi törvényben, illetve a Btk.-ban foglaltaknak megfelelően szankcionálja. Mlinarics József szerint ez elegendő fenyegetettség arra, hogy a jogosulatlan felhasználók meggondolják esetleges törvénysértő lépéseiket. A védelem ugyanakkor lendületet adhat az adatbázis-létrehozóknak a munkához, hiszen alappal bízhatnak abban, hogy befektetéseik megtérülnek. A törvény - az uniós irányelvvel összhangban - egyéves türelmi időt ad a jelenleg jogosulatlan felhasználások rendezéséhez. Az elnök elmondta: a szövetség - miként eddig a jogszabály elkészüléséről - folyamatosan tájékoztatja a közvéleményt és az adatbázis-előállításban, -felhasználásban érdekelteket, valamint 135 tagját a végrehajtással kapcsolatos teendőkről. Mint közölte, nem készülnek közös díjkezelés bevezetésére: a tarifákat az előállító és a felhasználó közös megállapodására bízzák.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.