BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szankciók a kormánypártokban

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Több mint kétmillió forintot vont le az Országgyűlés Hivatala (OH) annak a 48 képviselőnek a tiszteletdíjából, akik az elmúlt négy évben igazolatlanul maradtak távol szavazástól. A statisztikában kizárólag kormánypárti, MIÉP-es és független képviselők szerepelnek, a hiányzó honatyák döntő többsége fideszes.

Sokat spórolt az Országgyűlés azon a két - egykori kisgazda, ma független - képviselőn, akik tavaly az ellenük folytatott büntetőeljárás miatt kényszerűségből távol maradtak a Ház üléseiről. Székely Zoltán több mint 650 ezer, Szabadi Béla, az agártárca volt államtitkára pedig több mint félmillió forintot "hagyott a kaszszában": ezzel egyetlen év leforgása alatt megduplázták a hiányzásért levont tiszteletdíjak egész ciklusra jutó teljes összegét.

Az idei, három ülésből álló tavaszi ülésszaktól eltekintve - ennek kimutatásai még nem véglegesek - az elmúlt ciklusban, azaz 1998 júniusától a tavalyi év végéig 48 képviselőtől összesen 2,042 millió forintot vontak le.

A képviselők jelenlegi alapilletménye havonta 165 ezer forint, ám ehhez minden honatya kaphat pótlékokat tisztségeiért, valamint költségtérítést. A házszabály 1995-ös módosítása szerint "a havi szavazások egyharmadánál több szavazásról igazolatlanul hiányzó képviselő tiszteletdíját az igazolatlan távollét és az egyharmados határ különbsége arányának megfelelő összeggel csökkenteni kell". Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gépi szavazásoknál regisztrált hiányzók listáját az érintett frakcióvezetők megkapják, és nekik kell visszajelezniük a házelnöknek, a távollét igazolatlannak minősül-e. Azt nem lehet megállapítani, menynyibe kerül egy szavazás elmulasztása, de azt sem, hogy akitől adott összeget levontak, az rendszeresen hiányzik-e, vagy csak "kifogott" egy zsúfolt napot.

Az egyszeri levonások összege néhány ezer forinttól több tízezerig terjed. A büntetőeljárás hatálya alatt álló "rekorderektől" eltekintve Horváth László 102 005 forintos, illetve Lázár Mózes fideszes képviselő 85 800 forintos levonása a legnagyobb tétel. A 2000. esztendőben mindössze két képviselő kényszerült összesen 28 ezer forintot hátrahagyni, ezzel szemben a ciklus első évében (ez hat hónapot jelent) 22, 1999-ben és 2001-ben egyaránt 16 képviselőt büntettek. Négy olyan képviselő akadt, aki több évben is többet volt távol igazolatlanul: a fideszes Kósa Lajos és Tirts Tamás 2000 kivételével minden évben elkönyvelhetett mínuszt, a MIÉP-es Erkel Tibor és a független Szabó Lukács pedig két évben járt így. Utóbbi - megint csak Székely Zoltán és Szabadi Béla figyelmen kívül hagyásával - öszszesen a legtöbb pénzt hagyta az OH kasszájában, két alkalommal 82 ezer, egyszer pedig négyezer forintot vontak le jövedelméből. A statisztikában csupán két kormánytag neve szerepel: Dávid Ibolya és Harrach Péter egyaránt a tavalyi évben iratkozott fel, előbbi kétszer 23 ezer forinttal, utóbbi egyszeri 30 ezer forintos levonással.

A levonásokról készült kimutatásban szereplő 48 képviselő döntő többsége kormánypárti, 37 fideszes. Az arány - mivel a kormányon levő pártok felelőssége a határozatképességet illetően nagyobb - nem meglepő, hasonlóan alakult az előző ciklusban is. A Fidesz-frakció két éve belső szabályzatában is rögzítette, külön, 10-100 ezer forint közötti bírság szabható ki az igazolatlanul hiányzókra. Erre jellemzően a kiemelten fontos törvények és a határozatképesség biztosításának veszélyeztetése esetén került sor - jelentette ki lapunknak Mátrai Márta. A Fidesz frakcióigazgatója hozzátette: az összeget minden esetben a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Alapítványának számlájára utalták át, azt pedig, hogy senki nem lehetett kivételezett, mutatja: Pokorni Zoltán pártelnök és Szájer József frakcióvezető is a megbüntetett képviselők közé tartozott.

Az MSZP frakciószabályzata nem tartalmazza a pénzbírság kiszabásának lehetőségét, a "renitensség" szankciója a figyelmeztetéstől a visszahíváson át a kizárásig terjed, de csupán a szóbeli figyelmeztetésre volt példa - mondta Göndör István. A szocialista frakcióigazgató állította: a képviselőcsoport tagjai mindig előre bejelentik a hiányzást, ezért nincs példa arra, hogy levonnának alapdíjukból. (DG-TE)

Munkatársainktól

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.