Elhúzódni látszik a cseh kormányválság
Az elhúzódni látszó cseh kormányválság nyomán három hónapos mélypontra süllyedt a korona árfolyama. Vladimír Spidla miniszterelnök a múlt heti parlamenti fiaskó után (VG, 2002. szeptember 16., 2. o.) a Szabadság Uniónak a kormánykoalícióból való kizárását helyezte kilátásba.
Spidla a héten azonban már békülékenyebb hangot ütött meg, igaz, azt is jelezve, hogy a válság megoldásához még több napra is szükség lehet. A kormányfő azt mondta, hogy a koalíciós partnerek folytatják a tárgyalásokat, amelyek reményei szerint politikai stabilitáshoz vezetnek majd.
Elemzők szerint minél inkább elhúzódik a válság, annál súlyosabbak lesznek annak a valutát érintő következményei. Úgy vélik, hogy rövid távon a korona további gyengülésére lehet számítani. A politikai bizonytalanság és az EU, illetve más közép- és kelet-európai országok szintjéhez képest alacsony kamatláb nem éppen vonzó párosítás a befektetők szemében - teszik hozzá.
A krízis elhúzódását vetíti előre, hogy Václav Havel államfő tegnap egyhetes látogatásra indult az Egyesült Államokba. A kormány átalakításához az államfő beleegyezése szükséges. (VG)


