BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Működési kockázat

A bankcsoportokon belül a legnagyobb működési kockázatot

a technológiai kockázat képvi-seli, ami jellemzően az alkal-

mazott it-vel, illetve az it bankcsoporton belüli integrálásá-

val függ össze. (Két bankcso-port esetében a brókercégek beolvadása, a szükséges it-rend-szerek kompatibilitásának biz-tosítása 2003-ban jelentősen megnöveli a banküzemi kockázatokat.)

Mindössze négy bankcsoportnál valósul meg az egységes

it, számviteli rendszer, ami

alapul szolgál az automatizált, közös adatbázist használó csoportszintű kockázatkezelés kialakításához. (Lásd a 4. táblázatunkat.)

Szintén nagyobb működési kockázatot generál a bankon kívüli csoporttagok jelentősebb aktivitása és a csoporttagok közti tranzakciók nagyobb volu-

mene. Ilyen esetekben megnőnek a folyamatszervezésből adódó, emberi, valamint a külső (szabályozásváltozásból adódó) kockázatok. A nagyobb aktivitás megköveteli a csoporton belüli folyamatok megfelelő szerve-

zését, az üzleti irányításnál a

hatékony döntési kompetenciák kialakítását.

A hazai bankok működési kockázatkezelését az esetek döntő többségében alapvetően meghatározza a tulajdonos e téren nyújtott - szakértői, szoftver- - támogatása, iránymutatásai, esetleges jelentés-, ill. adatkérései. A magyarországi bankok tulajdonosai közül háromnak nincs kész, a leánybankok számára adaptálható rendszere. Ezen túlmenően két külföldi tulajdonosnál is csak 2002. év végén vezették be a működési kockázatkezelési rendszert, és 2003-tól kezdik meg leánycé-

geiket bevonni a kockázatkezelésbe. Fejlett kockázatkezelési rendszere van ugyanakkor négy külföldi tulajdonosnak. Ezek jelentős - szoftver-, szakértői - támogatást nyújtanak leánybankjaiknak, az általuk megkövetelt jelentések - veszteségadatok, kockázati önértékelés - alap-

vetően meghatározzák magyarországi leánybankjaik kockázatkezelésének fejlettségét. (5. táblázat)

A bankcsoportok közül a kockázatkezelést tekintve kettő alkalmaz speciális, kimondottan a működési kockázatokat csökkentő biztosításokat.

A magas, valamint közepes kockázati kitettség és a kockázatkezelés teljes hiánya következtében négy bankcsoportnál jelentkezik magasabb mértékű működési kockázat. Mivel két banknál 2003-ban elkezdődnek a kockázatméréssel, -kezeléssel kapcsolatos munkák, két bankcsoportnál tekinthető valóban jelentősnek a kockázat.

Összességében megállapítható, hogy az MNB elmúlt évi felmérésének eredményeihez képest felgyorsult a bankok rendszereinek fejlesztése, szélesebb körben elkezdődött a veszteségadatok gyűjtése, a kockázatok kezelése is. A Basel II. előírásainak való megfelelés jegyében valamennyi bank fejleszteni kívánja mérési, értékelési, kockázatkezelési rendszerét.

Az új tőkekövetelmény bevezetése, ahol a működési kockázatokra is tőkét kell elkülöníteni, fel fogja gyorsítani a rendszerek kialakítását, a veszteségadatok gyűjtésének elkezdését, illetve fejlesztését mind az anyabankoknál, mind a hazai bankok esetében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.