A kedvező arculatváltozásban kétségkívül nagy szerepe lehet annak, hogy Békés megye három évvel ezelőtt bekerült a felzárkóztatásra szoruló megyék körébe. Így az önkormányzatok és a munkahelyteremtő vállalkozások jelentős összegű többlettámogatásokra pályázhatnak, ha itteni telephelyeiken valósítanak meg beruházásokat, vagy munkahelyeket teremtenek.
Ma már nemcsak Békéscsaba (a megyeszékhely) fejlődik, hanem a térségi szerepkört egyre inkább betöltő kisvárosok is. A kistelepüléseken is utak, csatornák, szennyvíztelepek épülnek. Korszerű iparipark-hálózat létesül, ahová betelepülhetnek a régi telephelyeiket kinövő vállalkozások. A felzárkóztatási többletforrások, illetve a cél- és címzett támogatások érdemben járulnak hozzá a megye korszerű gazdaságkörnyezeti feltételeinek kialakításához. A központi pluszforrások ma már kiegészülnek regionális szinten megszerezhető támogatásokkal és brüsszeli pályázati pénzekkel. A "gyógyvíznagyhatalomnak" számító Békésben a gyógyturizmus fejlesztése érdekében is több milliárd forint beruházás történt, s jelenleg is újabb projektek kapnak hazai és brüsszeli dotációkat. Itt épült a legtöbb önkormányzati és önerős lakás Kelet-Magyarországon, ami az építőiparnak adott lendületet.
Ugyanakkor a közművesítések, az iparipark-hálózat, a gyógyturisztika és a lakásépítés ellenére sem érkezik újabb, érdemi nagyságrendű befektetői tőke. Ezt szakértők elsősorban a kedvezőtlen közúti megközelíthetőségi lehetőségekkel magyarázzák. A kizárólag költségvetési, illetve központi alapokból elnyert pénzekkel ösztönzött urbanizációs fejlődés többek szerint befektetési szempontból akkor jelenthet előnyt, ha a megye ismertebbé válik országon belül és kívül egyaránt.
A gazdasági rendszerváltáskor idetelepült nemzetközi vállalatok már egyre nagyobb fejlesztéseket valósítanak meg, mert azt tapasztalták, hogy minden térségben befektetésbarát a gazdasági környezet, és könynyen átképezhető, megbízható a munkaerő. Itt építette ki nemzetközi logisztikai központját a Henkel, a Felina, a Guardian, a Linamar vagy a nyomdaipari Frantschach. Az évtizedek óta ide kötődő cégek - összefüggésben az EU-csatlakozással - újabb jelentős fejlesztésekbe kezdenek. Így azoknak a kis- és középvállalkozásoknak is hoszszú távon biztosított lesz a jövőjük, amelyek a nagy cégek beszállítóivá váltak.
Az EU-s belépés más szempontból is fejlődési lehetőséget kínál. A megye ugyanis az uniós schengeni határ mellett "találja majd magát". E változás a logisztikában és a szolgáltatásokban hozhat érdemi befektetői tőkét. Az ipar és a szolgáltatások teljesítménye várhatóan meghatározó módon növeli a megye teljesítőképességét.
Nagy kérdés marad viszont az agrárium helyzete. A gabona- és a húságazatra épülő szektorban gyors fejlődés várható, egyre kisebb élőmunkaigény mellett. A jelentős munkaerőt foglalkoztató kertészeti termék-előállításra néhány település tudott átállni, így például a dinnyéjéről híres Medgyesegyháza, vagy a primőr zöldségek termelésében élenjáró Méhkerék. A kisvárosokhoz és a megyei jogú városhoz közeli települések számára könnyebb lesz a váltás, ha a kistérségekben mobilizálódik a gazdaság, és új munkahelyek lesznek. A térségi központoktól távol eső területeken a természet közeli gazdálkodás és a gyógy-idegenforgalomra építhető falusi vendéglátás jelenthet szerény (alternatív) megélhetési lehetőséget a következő években.
A megyei közgyűlés évek óta prioritásként kezeli a szociális intézményhálózatot is, amelyben jelentős fejlesztések történtek. Az idősek, a fogyatékkal élők és a segítségre szorulók modern intézmény- és ellátórendszerének kiépítése a megye periferikus, ám érintetlen térségeiben perspektivikus része lehet a gazdaságnak. E törekvések Brüsszel céljaival is harmonizálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.