BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási leépítés a közszférában

Nagy meglepetést okozott a jövő évi adókoncepcióról szóló kormánydöntés tegnap, mely a közszférát érintő 300 milliárd forintos takarékossági csomag mellett kötelezte el magát. Számításaink szerint ez 53 ezer ember elbocsátását eredményezi.

Elbocsátások Jövőre a költségvetési intézmények 300 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhatnak, mint az idén. A működési költségeket 7, a fejezeti előirányzatokat 25, a beruházási sorokat pedig 30 százalékkal kell csökkenteni. A minisztériumokban és a hozzájuk kapcsolódó intézményekben 10 százalékos leépítéssel - 8 ezer ember -, a közszféra egyéb területein 6 százalékos létszámcsökkentéssel számol a kormány, vagyis jövőre a költségvetés mintegy 20 milliárddal csökkenti a bérkifizetést. A kormányzat jelentős számú gépkocsitól válik meg, csökken a vezetői megbízások száma, és szigorodik a mobiltelefonok használata.

Autópálya Az eredetileg tervezettnél 30 milliárd forinttal kevesebb pénzt fordít a jövő évi költségvetés út- és autópálya-építésre, -karbantartásra. A kormány ülésén született döntés szerint az ideihez képest nem 180, hanem csak 150 milliárd pluszforrást biztosítanak erre.

EU-források Úgy tudjuk, döntés született egy 10 milliárd forintos, felülről nyitott alap létrehozásáról, melyet az önkormányzatok uniós pályázatainak benyújtásához szükséges saját erő biztosítására kívánnak létrehozni. Még nem tudni, lesz-e hasonló a költségvetésben a nemzeti fejlesztési tervért felelős államtitkárságnál szereplő 6,6 milliárd forint, illetve a tárcáknál levő kisebb összegek központosítására.

Versenyképesség Jövőre 18 százalékról 16-ra csökken a társaságiadó-kulcs. László Csaba kiemelte: ezzel a régióban messze a legalacsonyabb adókulcsot kínáljuk a befektetőknek. A kormány rábólintott a versenyképességi csomagra is. Egyszerűsödik a fejlesztési adókedvezmény igénybevétele. Jövő évtől kezdve már korlátlan ideig lesz leírható a keletkező veszteség. Jövőre adómentes fejlesztési tartalékként már az adózás előtti nyereség 25 százaléka tartalékolható. A középvállalkozások is igénybe vehetik az eddig csak a mikro- és kisvállalkozásoknak biztosított adóalap-kedvezményt. A kisvállalkozások beruházási hiteleihez kapcsolódó - a kamat 40 százalékát érintő - adókedvezmény felső határa 5 millióról 6 millió forintra nő. A helyi iparűzési adónál a befektetett pénzügyi eszközök és kamatbevételek 50 százaléka levonható az adó alapjából.

Foglalkoztatás A kormány 53 ezer forintos minimálbérrel számol jövőre. A szakképző tanulói alkalmazottat foglalkoztatók a minimálbér 20 százalékával, akár 11 500 forinttal csökkenthetik adóalapjukat. A megváltozott munkaképességűek a minimálbér teljes összegével csökkenthetik az adóalapot. Az 50 év feletti munkanélkülieket vagy a gyes-ről visszatérőket foglalkoztatóknak nem kell befizetniük a havi 3450 forintos, fix összegű egészségügyi hozzájárulást.

Áfa A nulla kulcs 5 százalékra emelkedik, a 12 százalékos kedvezményes pedig 15-re nő. A gyógyszerek, a tankönyvek és a könyvek az 5 százalékos kulcsba kerülnek. A gáz- és távhőszolgáltatást 15 százalékos áfa terheli majd. A villamos energia átkerül a 25 százalékos adóteher alá.

Szja Megszűnik a nyugdíjjárulék és magán-nyugdíjpénztári tagdíj adókedvezménye. Az adójóváírás összege 18 százalék, legfeljebb havi 9 ezer forint, amit évi 1,35 millió forintig lehet egészében, illetve 1,95 millióig csökkenő mértékben kihasználni. Az elkülönülten adózó jövedelmek adóterhe 20 százalékról 25-re nő.

Lakástámogatás Csak a rászorulókat illeti meg a következő adóévben a lakáshitel utáni szja-kedvezmény. A maximális összeg 240 ezer forintról 120 ezerre csökken, és szigorodnak az igénybevétel feltételei. Új lakásnál maximum 10 millió forintos hitelig, használt lakás esetében 8 millióig jár az adókedvezmény, amely a fizetett részlet 40 (használtnál 30) százaléka lehet. Feltétel, hogy az adós évi jövedelme ne legyen több 4 millió forintnál, de már a 3,4 milliós éves jövedelemtől elkezdve csökkenő mértékben jár.

Tb-járulék Nem csökken a fix összegű egészségügyi hozzájárulás, viszont 3 százalékról 4-re emelkedik az egészségügyi járulék mértéke. Az egészség célú megtakarítások érdekében a munkáltató havi hozzájárulásának mértéke a minimálbér 100 százalékáról annak 130 százalékára nő.

Jövedéki adó Az alkohol adója 15 százalékkal, a cigarettáé 35 százalékkal, a vágott dohányé pedig 121 százalékkal emelkedik. Nem csökken a gázolaj jövedéki adója és változatlan marad a benziné is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.