BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaesett az ingatlanpiac

Az Ecostat ingatlanbarométer indexe az idén a harmadik negyedévében az előző negyedévi 49,6 százalékról 47,6 százalékra csökkent, ami az ingatlanpiac visszaesését, a kereslet csökkenését, az ingatlanárak és bérleti díjak mérséklődését jelzi - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet összesítésében

z ingatlanforgalom a piac telítődésével, a befektetési lehetőségek bővülésével veszített vonzerejéből - állapítják meg. Hozzáteszik, hogy egyre nehezebb és hosszabb idő alatt lehet az ingatlanokat eladni, illetve a lakásokat bérbe adni. A felmérés szerint újra vonzóvá válnak az egyéb, értékpapír típusú befektetési formák.

Az index összetevői közül az önkormányzatok és a lakosság várakozásai a legoptimistábbak, továbbra is átlag alattiak a kis- és középvállalatok, a TOP-100 nagyvállalatok és az ingatlan-beruházó cégek indexei.

A következő fél évben az ingatlanpiac csökkenését várják a kis- és középvállalatok, a lakosság, és az ingatlan-beruházók. Legkevésbé a lakosság pesszimista, mert a lakásépítéshez és vásárláshoz felvehető hitel megváltozott mértéke és a hitel-kamatok nagysága a reális és jogos lakossági igények kielégítését továbbra is jelentős mértékben segíti - áll a felmérésben.

Az ingatlan-beruházók minden ingatlantípus esetében, leginkább a lakóingatlanok, a művelődési és oktatási épületek, valamint az üdülők, nyaralók építése terén várnak nagyobb arányú ütemcsökkenést a következő hat hónapban. Ingatlanfejlesztési indexük az év első negyedévében még 52,4 százalék volt, a második negyedévben ez 50,9 százalékra csökkent, míg az év harmadik negyedévében 40,0 százalékra esett vissza.

A TOP-100 nagyvállalatok csak kismértékű ingatlanfejlesztést jeleztek és továbbra is jellemző az a gyakorlat, hogy saját tulajdonú ingatlanban működnek. A nagyvállalatok második negyedévi ingatlan-fejlesztési indexe 31,5 százalék volt, ám a harmadik negyedévi élénkülő exportkereslet, és a lassú, tartósnak ígérkező fellendülésnek köszönhetően szeptemberben az index értéke 33,6 százalékra emelkedett.

Az önkormányzatok várhatóan kis mértékben növelik ingatlan beruházásaikat, a felújításokat és a karbantartó munkákat.

Az ingatlanpiac szereplői közül a harmadik negyedév legoptimistább résztvevői az ingatlan-forgalmazók. A csoport konjunktúra indexe mintegy négy százalékponttal nőtt az előző negyedévihez viszonyítva.

Legmagasabb árnövekedés, 9 százalék körüli az új lakóépületeknél várható, a használt lakóingatlanok és az új logisztikai ingatlanok várhatóan 8,2 százalékkal drágulnak.

Az építési tevékenységhez kapcsolódó költségek növekedését az ingatlanpiac szereplői eltérő mértékben ítélik meg. Legmagasabb árnövekedést, 9-11,1 százalék közöttit az ingatlan-beruházók várnak. Az ingatlan-forgalmazók 8,3-12,5 százalék körüli drágulásra számítanak, míg a lakosság 7,9-11,5 százalékot prognosztizál. A legalacsonyabb árváltozást a TOP-100 nagyvállalatok jelezték, 2,9-4,4 százalék közöttit.

Átlagosan legmagasabb árnövekedést az ingatlanpiac szereplői az építőanyagoknál várnak, 9 százalékost. Az előrejelzések szerint a telekárak 8,7 százalékkal, az építési-szerelési tevékenységek árai 8,3 százalékkal lesznek magasabbak 2003-ban, mint 2002-ben. A tervezési díjaknál 7,4 százalék, a munkaerő-költségeknél a várható áremelkedés mértéke 7,3 százalék. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.