BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lisztexport: eltörlik a lefölözést

Már a napokban visszavonhatja az FVM a lisztexport korlátozására januárban életbe léptetett, 11 ezer forintos tonnánkénti kiegyenlítő befizetést (lefölözést) - tudta meg lapunk. A tárca 44 ezerről tonnánként 42 ezer forintra csökkentette az állami búzakészletek értékesítési árát.

Az április 30-i tervezett időpontnál hamarabb, már a napokban visszavonja az FVM a lisztexport korlátozására januárban életbe léptetett, 11 ezer forintos tonnánkénti kiegyenlítő befizetést (lefölözést) - tudta meg lapunk. Értesüléseink szerint az intézkedés hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben. A következő tíz napban főként Romániába indulhatnak meg a szállítások, mivel a ma hatályos Cefta-vám kedvezőbb a május után életbe lépő uniós vámnál. A búzakivitelre a lefölözés a hónap végéig érvényben marad.

Információink szerint a lisztexport felszabadítását az indokolta, hogy az utóbbi időszakban piacra kerültek az eddig főként közraktárakban lévő, spekulatív célú gabonakészletek. Ezzel párhuzamosan az elmúlt hetekben több hivatalos nyilatkozat szerint is bebizonyosodott, hogy - ellentétben a korábbi ágazati állításokkal - nincs áruhiány az országban. Egyes FVM-es szakmai körökben az is felmerül, hogy a tavalyi hivatalos termésfelmérések alulbecsülték a tényleges helyzetet. A búzánál kimutatott 2,9 millió és a kukoricánál regisztrált 4,5 millió tonnás terméseredmény egyaránt kisebb lehetett a valóságosnál - vélik egyes szakértők.

Értesüléseink szerint az FVM a napokban 44 ezerről tonnánként 42 ezer forintra csökkentette az állami búzakészletek értékesítési árát. A kukoricánál az ár 36 ezer forint maradt, de - miként a búzánál is - a tárca könynyített az egyéb feltételeken. A változtatások lényege, hogy az FVM mostantól nem korlátozza a vásárlói kört. Mint ismert, a búzát eddig csak a malmok, a kukoricát kizárólag az állattartók vehették meg.

A minisztérium az értékesítési szabályokon azért módosított, mert az eddigi előírások mellett az állami gabona nem volt kelendő. A tárca tulajdonában lévő Tartalékgazdálkodási Kht. április végéig 80-80 ezer tonna búzát és kukoricát adhatna el, de máig a búza iránt nem volt kereslet, és a kukoricából is csak néhány ezer tonna fogyott el.

Ezzel együtt több államigazgatási szakértő az utóbbi időszakban kialakult, 38-39 ezer forintos tonnánkénti tőzsdei búzaárat manipuláltnak tartja, mivel sem az Európai Unióban, sem a környező országokban nincsenek ilyen alacsony árak. Egyes vélemények szerint a tőzsde túlzott eltérítésével néhányan arra spekuláltak, hogy az állami gabonát olcsón kapják meg. Ezt azzal érhették volna el, ha a börze árcsökkenése nyomán az FVM nagyobb mértékben mérsékli az állami eladási árakat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.