Sokkal több az illeték az új lakások után
Rafinált szállítási metódussal növeli jövőre az államkassza a lakásilletékek bevételét - írja a Magyar Hírlap. Eleve nagyobb sarcot vetnek ki januártól az új lakásokra, hiszen már a 15 millió forintnál drágább új lakások is illetékkötelesek lesznek, aki pedig régi lakásást cseréli újra, az a két lakás árának különbözete után fizet illetéket. Csakhogy ez sem elég: az illeték képletébe elrejtettek egy "aknát" is.
2004-ben a harmincmilló forintnál olcsóbb lakások még illetékmentesek voltak, a helyzet azonban alaposan megváltozik január elsejétől. A mentesség határát 15 millió forintra szállítják le. Varjasné Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének elnöke a Magyar Hírlapnak elmondta: ez a lépés újra csak a kis lakások építés felé tereli a fejlesztőket.
2005-ben egy harmincmilliós lakás vásárlása esetén a tavalyi illetékmentességgel szemben illetékkötelezettség áll fenn a 30 millió és a 15 millió közötti összegrészre. A lakásszerzési illeték négymillió forintig 2%, afelett 4%. Ha azonban azt hisszük, hogy a fizetendő összeg a kiszámítható a legkézenfekvőbb módon, tévedünk: négymillióig két százalék (80.000 Ft) plusz a maradék 11 millióra hat százalék (660.000 Ft) az összesen 740.000 forint illeték. Ehelyett azonban sokkal rafináltabb a képlet, és természetesen a költségvetés jár jól.
Elsőként a teljes, harmincmilliós vételár illetékét kell kiszámítanunk, ez 1.640.000 forint. Ebből kell levonni az első, illetékmentes 15 millióra jutó összeget, 740.000 forintot. A kapott összeg 900.000 forint, ami 160.000 forintos különbséget jelent a büdzsé javára a fenti matematikához képest.
Régi lakás eladásakor választhatunk, hogy eszerint a számítási módszer szerint állapítjuk meg a fizetendő illetéket, vagy az új lakásnak a régi lakásért kapott összeggel csökkentett ára után számítjuk az illetéket. Ez utóbbi esetben azonban nics mentesség a 15 millós összegrészre. (Magyar Hírlap - Privátbankár)


