BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy-két év alatt elkészíthető az ügynöklista

Elege van néhány történésznek abból, hogy a rendszerváltás után 15 évvel sem lehet tudni, hogy kik voltak az ügynökök - írja az origo. Ezért tudományos kutatásba fognak, hogy a sok tízezer nevet tartalmazó listát összeállíthassák és nyilvánosságra hozzák. Az 56-os Intézet főigazgatója ígérete szerint erre akkor is sor kerül, ha a parlament nem fogadja el az ügynöktörvényt. A Fidesz szerint egy ügynöklistának kell lenni a Miniszterelnöki Hivatalban is.

"Ha nem születik megfelelő törvény az ügynökiratok nyilvánosságáról és kutathatóságáról, az a demokrácia deficitje lenne. Ebben az esetben kezdeményezni fogom, hogy történészkollégáimmal közös kutatóterv alapján összeállítsuk az ügynöklistát, amit publikálni is fogunk" - jelentette ki az [origo]-nak az 56-os Intézet főigazgatója, Rainer M. János, aki szerint többéves kutatómunkára lenne szükség egy közel teljes lista összeállításához a jelenlegi feltételek alapján.

"Az adatvédelmi törvény szerint a tudományos kutatások eredményeinek bemutatásakor nyilvánosságra lehet hozni személyes adatokat, ennek alapján a listát minden aggály nélkül nyilvánosságra hozhatjuk" - válaszolt a történész az adatvédelmi aggályokat firtató kérdésünkre. A kutatási terv ugyanis "A magyarországi szovjet rendszer átláthatósága" címet fogja viselni, és ehhez a rendszer kötőanyagait, az ügynököket is meg kell ismerni - indokolt Rainer M. János.

A történész korábban is végzett kutatásokat a szocialista rendszer állambiztonságának működéséről, eddig azonban nem volt célja, hogy a munkája során kiderített neveket nyilvánosságra hozza. "Nem neveztem meg például azt a hálózati személyt sem, akinek a titkos múltjáról nemrég készítettem egy tanulmányt, mivel a struktúra bemutatása volt a célom" - magyarázta a főigazgató, aki hozzátette: a közeli ismerősei természetesen beazonosíthatták a jelentéseiből, ha olvasták azt a tudományos folyóiratot, ahol a cikk megjelent.

Amennyiben elfogadják az ügynöktörvényt (és megfelelő minőségű is lesz) és nyilvánosságra hozhatók lesznek az ügynökakták, akkor is egy-két évre teszi Rainer M. János, míg megfelelő értékű ügynöklistát össze tudnak állítani a kutatók, levéltárosok és történészek. (origo)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.