BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fuvarozók még tárgyalnának

A négy szakmai érdekképviselet közül három nem fogadta el a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium fuvarozói érdekképviseletekhez eljuttatott új megállapodástervezetét - értesült lapunk. Csupán a Közúti Közlekedési Vállalkozások Szövetsége (KKVSZ) van eltérő véleményen a többi szervezethez képest, s ezt a tárcának is jelezte. Amiben eddig az érdekképviseletek és a kormány megállapodott, azt írják alá - véli Dénes András főtikár -, a többi témáról pedig tárgyaljanak tovább.

A Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületét (MKFE) viszont nem elégíti ki a legújabb tervezet. Ezért mára rendkívüli elnökségi ülést hívtak össze a további teendők eldöntésére. Az új tervezet elfogadása nem javítaná érdemben a fuvarozók versenyképességét - fogalmazott lapunknak Karmos Gábor főtitkárhelyettes. Így ezt az MKFE elnöksége, illetve demonstrációs bizottsága nem írhatja alá, hiszen a június közepi küldöttközgyűlésen kapott mandátuma csak az érdemi javulást segítő megállapodásra szól. Nem kizárt, hogy az elnökség a közgyűlésen a kormányzati tárgyalások irányítására megbízást kapott demonstrációs bizottságnak más feladatot ad. Az MKFE egyebek között azt kifogásolja, hogy a költségvetést érintő kérdések - jövedéki és gépjárműadó, illetékek -, valamint a hét végi forgalomkorlátozás feloldása, az utakra fordítandó pénzeszközök felhasználása társadalmi kontrolljának növelése, az egynapos matrica kiterjesztése kikerült a tárgyalandó témák köréből is.

A Fuvosz az eddigi megállapodástervezetek egybeszerkesztett változatára adott válaszán dolgozik - tudtuk meg Peredi Péter főtitkártól. Ennek elkészülte után hozza meg a döntést. Peredi Péter nem titkolta - és ezt vezetőtársainak is megírta -, hogy szerinte két témához - a gázolaj jövedéki adójának a jelenlegi literenkénti 85 forintról tíz forinttal való csökkentése, illetve az útalap társadalmi kontrollja - továbbra is ragaszkodni kellene. Az előbbinél minimális igénynek nevezte, hogy legalább próbaidőszakra vezessék be hazánkban az EU által elvárt minimális jövedékiadó-mértéket (literenkénti 75 forint) - ez utóbbira 2005. IV. negyedévét kifejezetten preferálják.

A NiT-Hungary elnöksége már megtárgyalta és nem fogadta el a kormány legújabb tervezetét - mondta érdeklődésünkre Dittel Gábor ügyvezető főtitkár. Ragaszkodnak ahhoz, hogy olyan megállapodás szülessen, amely a fuvarozók versenyhelyzetének érdekében érezhető költségcsökkentést eredményez. A NiT-Hungary elnöke a megállapodásban érdekelt szervezetek elnökei részvételével péntekre közös konzultációt kezdeményezett az érdekérvényesítő tevékenységről.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.