BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkészült a 200 milliárd forintos adócsomag

A szeptemberben az Országgyűlés elé kerülő - 2006-2010-re szóló - adójogszabály-csomag öt évre 809 milliárd forint kiesést okoz a büdzsének, jövőre pedig 194 milliárd forintba kerül az adócsökkentés. Az adócsomag hosszú évekre előre meghatározza a magyar adószerkezetet a kiszámíthatóság és az átláthatóság jegyében - mondta tegnap Szabó Lajos, az MSZP frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője.

A tizenhárom lépés értelmében jövőre csökken az áfa felső kulcsa, 25-ről 20 százalékra, ezzel a lakossági fogyasztást kitevő termékek, a villamos áram, a benzin, a gázolaj, a lakások, a távközlési díj, a lakberendezési cikkek, az élelmiszerek egyharmadának ára is mérséklődik. Az szja-nál ez több lépcsőben történik: mint ismert, 2006-ban a felső kulcs 38-ról 36 százalékra csökken, a 18 százalékos kulcs felső határa 50 ezer forinttal emelkedik, 2010-ben pedig ez a határ hárommillió forint lesz.

Az iparűzési adó (ipa) 2008-tól szűnik meg, az elképzelések között továbbra is az szerepel, hogy a jelenlegi árbevétel alapú ipát jövedelmezőség alapú új adónem váltja fel. 2006-ban egyelőre az iparűzési adó 100 százalékát lehet levonni a társasági adóalapból. A kormány szándékai szerint bővülne a közteherviselésben részt vevők száma, 2006 novemberétől megszűnne a tételes egészségügyi hozzájárulás. 2007-ben 3 százalékkal lenne kisebb a tb-járulék mértéke, 2009-ben pedig újabb két százalékkal.

Az adócsomagban szerepel a luxusadó bevezetése is. Ezt a 100 millió forint feletti ingatlanokra vetnék ki, ezen összeg feletti rész fél százaléka lenne a mértéke jövő évtől. (TE)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.