BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rusko megy, Dzurinda marad

Úgy néz ki, Pavol Rusko gazdasági miniszter távozása után is egyben marad a szlovák kormánykoalíció. Mikulas Dzurinda miniszterelnöknek sikerült rávennie Rusko pártját, az ANO-t, hogy továbbra is támogassa őt.

Az előre hozott választások valószínűsége most már viszonylag csekély - idézi a Bloomberg Grigori Meseznikov pozsonyi politológust. Az ANO kettészakadását nem lehet kizárni, ám a párt 11 képviselőjének többsége a keddről szerdára virradóan hozott párthatározatnak megfelelően támogatni fogja Dzurindát. Ez persze továbbra is csupán kisebbségi kormányzást tesz lehetővé a jövőre esedékes választásokig: a jobbközép koalíció 68 helyet mondhat magáénak a 150 tagú pozsonyi törvényhozásban. Független honatyák voksaival azonban remény van arra, hogy Dzurindáék folytatni tudják az euró majdani átvételéhez szükséges reformokat.

Ivan Gasparovic államfő azért menesztette az ANO elnöki tisztét is betöltő gazdasági minisztert, mert nem tudott számot adni annak a 100 millió koronás (634 millió forintos) kölcsönnek a visszafizetésével kapcsolatban, amelyet 2003-ban, már gazdasági miniszterként kapott Lubomir Blasko üzletembertől. A tavaly elhunyt vállalkozónak az energiaszektorban voltak érdekeltségei, és miután ezen ágazat felett a gazdasági tárca gyakorolt ellenőrzést, a miniszternek nyújtott kölcsön súlyos összeférhetetlenségi problémákat vetett fel. A 15 képviselői helyet birtokló koalíciós partner, a kereszténydemokraták erre hivatkozva szorgalmazták Rusko felmentését. Az ANO által a koalícióban maradáshoz támasztott feltételek között van Frantisek Toth kulturális és Rudolf Zajac egészségügyi miniszter menesztése. A két politikust ugyan az ANO delegálta a kormányba, ám az utóbbi időben mindkettejüknek súlyos nézeteltérései támadtak a pártvezetéssel. Mindez a belső pártviták fokozódására utal, és érthetővé teszi, néhány parlamenti képviselő miért jelezte máris kilépési szándékát. Ami a jövendő gazdasági miniszter személyét illeti, az ANO vezetése Vladimir Menich kinevezését kéri; a 49 éves politikus jelenleg a közlekedési tárca helyettes vezetőjeként dolgozik a kormányban. Egyelőre Ivan Miklos pénzügyminiszter vette át a gazdasági tárca ideiglenes irányítását.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.