Brit recept a nagyobb foglalkoztatásra
A munkaerőpiacon ma hátrányosan megítélt csoportok fokozottabb foglalkoztatásában látja az Európát fenyegető demográfiai válság kezelhetőségének legfőbb lehetőségét a munka- és nyugdíjügyekben illetékes brit miniszter. David Blunkett a kormánya által alkalmazott gyakorlatot ajánlotta a többi tagállam figyelmébe.
A politikus szerint az adott demográfia körülmények között a foglalkoztatottaknak az összlakossághoz viszonyított aránya kiemelkedő jelentőségre tett szert a munkaerőpiac és szociális rendszerek mutatóinak sorában. Ennek az adatnak a javítása mindenekelőtt a spontán piaci mechanizmusok által hátrányos pozícióba sorolt társadalmi csoportok aktívvá tételének megkönnyítésével érhető el. Blunkett itt utalt az idősebb - főleg az 55 év feletti - munkavállalók, továbbá a gyermeküket egyedül nevelő szülők, illetve a fiatalok foglalkoztatásának megkönnyítésére. A politikus ijesztőnek minősítette, hogy Európában minden harmadik ember gazdaságilag inaktívnak számít.
Az érintett tárcák körében az EU miniszteri tanács soros elnöki tisztét ellátó Blunkett hazája eredményei közül utalt arra, hogy a célzott programoknak köszönhetően az egyedülálló szülőknél a foglalkoztatási mutatót sikerült 10 százalékkal emelni, az 55 év felett még munkában tartottak aránya pedig Nagy-Britanniában 56,2 százalékon áll, szemben az EU egészének alig 40 százalékos átlagával. A tagállamok munkaképes lakosságának száma a következő 25 évben 7 százalékkal csökken, míg a 65 éven felülieké 51 százalékkal emelkedik - figyelmeztetett a brit miniszter. (VG)


