Kemény uniós fellépés a protekcionizmus ellen
Frontális támadást indított az EU Párizs azon tervei ellen, hogy a gazdaság "stratégiai" fontosságúnak tekintett szektoraiban megvédi a francia tulajdoni pozíciókat. Neelie Kroes, a bizottság versenyügyekben illetékes tagja kijelentette, hogy az EU végrehajtó szerve nem mutatkozhat lanyhának a "protekcionista retorika ilyen, súlyos és sürgős választ követelő megnyilvánulásaival" szemben.
Kroes egy londoni szabadelvű konferencián ítélte el a nemzeti márkáknak és meghatározó vállalatoknak a világpiaci hatásokkal szembeni védelmét, illetve közpénzeknek bénult vállalatok megmentésére való fordítását. Megjegyezte, hogy a bizonytalanság időszakában a politikusok készek gyorsan a befelé fordulás politikájához fordulni. Kijelentette azonban, hogy a versenyellenes megnyilvánulások ellen az Európai Bizottság és a nemzeti hatóságok is fellépnek majd.
A biztos által támadott piac- és cégvédelmi programok sorából a Bloomberg kiemeli az áram- és gázszolgáltatást, a kereskedelmi biztosítást és a lakossági bankszolgáltatások körében tapasztalt francia kormányzati akciókat. Kroes nyilatkozatát kommentálva az AFP arra emlékeztet, hogy a francia kormány nemrég stratégiai jelentőségűnek, és külföldi átvétel ellen védendőnek minősített olyan ágazatokat, mint a biotechnológia, a gyógyszergyártás, a hadiipar, a kaszinók, a lehallgatóberendezések gyártása, a számítógépes biztonsági rendszerek, a polgári-katonai kettős rendeltetésű technológiák, a titkosítási eszközök gyártása és a katonai technológia fejlesztése. Párizs néhány hete a joghurtjairól ismert Danone cégnek a PepsiCo általi átvétele ellenében lépett fel, korábban pedig a vasúti nehézgépgyártás és a francia atomerőművi technológia bázisának tekintett Alstom feldarabolását és eladását akadályozta meg. (VG)


