A baloldal utóda - valószínűleg a Polgári Platform (PO) és a Jog és Igazság (PiS) pártja közötti koalíció - előnyös gazdasági helyzetet örököl, kivéve a magas, 18-20 százalékos munkanélküliséget. A többi makrogazdasági mutató kedvező, habár a fejlődés egyenetlen. Például a GDP tavaly 5,4 százalékkal bővült, az adatot az idén 3,3, jövőre 4,3 százalékra várják; a zloty az idén 4,9 százalékot erősödött az euróval szemben, a költségvetés hiánya a GDP 3,6 százalékára rúg.
Talán ezzel is magyarázható, hogy a parlamenti választás kampánya annyira személyekhez kötött lett, ezáltal az elnökválasztási kampány részévé avatja, s ez azt is jelenti, hogy a pártok leginkább képviselőik megjelenésével különböztetik meg magukat. Így tudott politikai jelentőségre szert tenni a PO listavezetője, Jan Rokita elegáns kalapok iránti vonzalma. Őt a megfigyelők nem is tartják esélyesnek a kormányfői tisztségre, holott pártja első helyen áll a felmérésekben.
A PO-t tőről metszett liberális pártként jellemzik. Programjában szerepel a 15 százalékos egykulcsos jövedelemadó, az egész adórendszer egyszerűsítése, a privatizáció folytatása, a szociális biztosítás átalakítása öngondoskodássá, alkotmány- és választási reform, a kormányapparátus karcsúsítása. A PiS szintén egyszerűsítené az adókat: a személyeknek 18, a vállalatoknak 28 százalékos jövedelemkulcsot ígér. A párt keresztény ihletettségű intervencionalizmust hirdet - vonatkozik ez a szociális biztonságra csakúgy, mint a gazdasági életre. A közigazgatást megtisztítaná az exkommunistáktól, a nemzeti bank önállóságát megszüntetné. Mindkét párt népszavazásra bocsátaná az euróátvételt. Ennek a mindkét összetevőjében a régi Szolidaritásból kinövő - s ezért a Szolidaritás második esélyének letéteményeseként kezelt - jobbközép kormánynak nem lesz szüksége a populista, euroszkeptikus pártok támogatására: ha összejön a feltételezett háromszázon felüli hely a 450 tagú szejmben, akkor figyelmen kívül hagyhatja a családok ligáját csakúgy, mint az Önvédelmet. A kormányfő ez esetben a PiS-vezető Jaroslaw Kaczynski lehet, akinek bátyja Lech az elnökségért száll ringbe a PO-s Donald Tuskkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.