Mégsem szűnik meg az iparűzési adó?
A jelenleg 16 százalékos társasági adó emelésének mértéke 2 százalékpontnál akár magasabb, 3-4 százalékpontos is lehet. A Napi Gazdaság szocialista párti forrásai szerint az egyszerű, könnyen átlátható adórendszer felé kell elmozdulni; vagyis az egykulcsosság irányába tett lépésnek szánják az adóemelést - vonja le a következtetést a lap.
Az is felvetődött, hogy mégse szűnjön meg 2008-tól a helyi iparűzési adó (hipa). Ezt még tavaly ősszel foglalták törvénybe, a jogszabályok szerint idén év végéig kellene meghozni a döntést, hogy mivel váltsák ki az önkormányzatok legnagyobb saját bevételét biztosító iparűzési adót. A 2008-as dátum mellett egyrészt a kedvezmények kifuttatására az uniótól kapott derogáció (átmeneti könnyítés) lejárta szólt, de egy uniós bírósági eljárás is sürgetővé tette az adónem kiiktatását.
A legfrissebb hírek szerint azonban a magyar iparűzési adóhoz hasonló olasz IRAP ügyének megítélésében engedékenyebbé vált az unió az olasz állammal szemben, ami lélegzetvételnyi időhöz juttathatja a magyar kormányt is - állította a napilap forrása.
Elképzelhető tehát, hogy pár évet csúszik a hipa kivezetése - miközben emelkedik a társasági adó, pedig ezt a két változást egyszerre tervezték korábban bevezetni, hogy a vállalkozások terhelése ne változzon érdemben. (Napi Gazdaság - origo)


