Szorosabbra kell húznia a nadrágszíjat a magyar lakosságnak - írta hétfői, budapesti keltezésű tudósításában a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
A tekintélyes német konzervatív napilap Szanálás útján a magyar gazdaság című, terjedelmes írásának alcímében rámutatott: Kelet-Európa egykori mintaországa az elmúlt időszakban erején felül költekezett.
A pénzügyekkel való, évekig tartó gondtalan gazdálkodás után a baloldali liberális kormány most olyan megszorító reformokba kezdett, amelyek számos állampolgár számára a jólét csökkenéséhez vezetnek. A beruházók számára azonban az ország továbbra is vonzó marad - írta cikkének bevezetőjében a FAZ.
Kevesebb kórházért több temető - idézte a lap a legújabb viccet, amelyet - mint hangoztatta - a magyarok mostanság egymásnak mesélnek. Ezzel összefüggésben utalt arra: az egészségügyi reform keretében erőteljesen csökkentik a kórházi ágyak számát. Ennek kapcsán mind többen aggódnak azért, hogy a jövőben nem részesülhetnek kielégítő orvosi ellátásban, s ez korai elhalálozáshoz vezethet.
Másfél évtizeddel a rendszerváltozás után a posztkommunista Európa egykori mintaországa a szanálás útjára lépett. A lakosság ugyanakkor meglehetős bosszúsággal fogadja a kormány takarékossági intézkedéseit, amelyek az irányítás alól teljes mértékben kicsúszott pénzügyek konszolidálását célozzák, ugyanakkor széles rétegeket sújtanak. Az újság emlékeztetett a tavaly őszi eseményekre, arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tiszta vizet öntött a pohárba, miután előzőleg a kormány ígéretet ígéretre halmozott. A miniszterelnöki beismerést hetekig tartó tiltakozások követték, majd a kormányzat takarékossági intézkedései. Közben - mint a FAZ rámutatott - a helyzet ismét megnyugodott, de tavasszal újabb tiltakozási hullám várható.
Mindennek ellenére a kormány kitart takarékossági programja mellett. A költségvetési hiányt 2011-ig fokozatosan 2 százalékra kívánja csökkenteni. Az újság ezzel összefüggésben idézte Csillag István volt liberális gazdasági minisztert, aki szerint a hiány a bruttó nemzeti termék 10 százalékáról már ebben az évben 7 százalék alá csökken. Csillag szerint a térség egyetlen másik kormánya sem képes arra, hogy egy év alatt három százalékkal csökkentse a deficitet.
A FAZ ezt követően részletesen ismertette a tervezett, megszorító reformintézkedéseket, utalva arra, hogy az ország most fizeti meg az elmúlt időszak elhibázott pénzügyi politikájának az árát. Ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy a mostani politikának köszönhetően elkerülheti azt a pénzügyi válságot, amely Magyarországot négy évvel ezelőtt sújtotta.
A német konzervatív napilap ennek kapcsán kiemelte, hogy a nemzeti valuta, a forint ismét rendkívül erős. Idézte Inotai Andrást, AZ MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatóját, aki mindezt egyebek között azzal magyarázta, hogy Magyarország az Európai Unió tagjaként a beruházók körében nagyfokú bizalmat élvez. Azzal érvelt továbbá, hogy a reálgazdaság versenyképes, valamint hangoztatta azt is: túl sok külföldi túl sok pénzt fektetett be Magyarországon, s tudatában vannak annak, hogy ezeknek a pénzeknek a kivonása túlságosan kockázatos lenne.
Azaz - mutatott rá a FAZ - Magyarország a beruházók számára továbbra is vonzó cél marad. Ezzel összefüggésben az újság megszólaltatta Thomas Faustmann-t, a Magyarországon 1993 óta az egyik legnagyobb külföldi beruházónak számító Audi Hungaria ügyvezető igazgatóját is, aki szerint az egész reformcsomag - mint fogalmazott - "tetszik nekünk." (MTI Eco)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.