BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már két népszavazás „lóg a levegőben”

Egész napos nyilatkozatháború, a szocialista kezdeményezés mellett a fideszes képviselők által kilátásba helyezett referendum, ezek szabad demokrata elutasítása, ötpárti tárgyalás – ez a tegnapi mérlege a „politika szürkegazdaságtalanításának”. Az SZDSZ kezdeményezésére összeült frakciók megállapodtak: a népszavazás helyett pártközi tárgyalásokkal próbálják a politikai közbizalom visszaállításához szükséges javaslatokat elkészíteni. A kormánytól ígéretet kaptak: az ott elkészített írásos előterjesztéseket hétfőn juttatják el hozzájuk, a szocialistákkal való hétvégi egyeztetés után. Tartja magát a forgatókönyv, miszerint ha az ellenzék a koalíciós javaslatokat nem kívánja „gyorsított ütemben” tárgyalni, a szocialisták a kétharmados ügyeket érintő kérdésekben népszavazást kezdeményeznek. Megjósolhatatlan, hova vezet a „referendumosdi”: az SZDSZ ugyanis nem támogatja sem a miniszterelnök, sem a Fidesz kezdeményezését. A liberálisok szerint a népszavazással lehetetlen megfogalmazni a pártok gazdálkodásával vagy a képviselők fizetésével kapcsolatos kérdéseket; s kockázatos arra játszani, hogy a kormánypárti referendum beéri-e a Fidesz korábbi kérdéseit, mert ha nem, akkor két népszavazást kell tartani. A törvényeket az eredmény függvényében a parlamentnek kell megalkotni, s akkor kezdődhet az újabb huzavona.

A Fidesz „lebegteti” a frakció által kilátásba helyezett referendum beadását. Ultimátuma úgy szól: akkor nem nyújtja be nyolc kérdését, ha sikerül megállapodni a részletekről a frakcióknak.

A jogszabály szerint a parlament elé kerül a népszavazás elrendelése a kérdések hitelesítése után: az SZDSZ-nek itt el kell döntenie, támogatja-e a szocialistákat és a kormányfőt. A Fidesznek többségi támogatás híján itt is aláírásokat kellene gyűjtenie, de ezzel már nem tudja beérni a tandíjreferendumot. TE

Néhány javaslat

Fidesz: 200 fős parlament, a kormánytagok és a képviselők szja-bevallásainak nyilvánosságra hozatala, s az, hogy az euró bevezetéséig ne emelkedjen a parlamenti képviselők fizetése, a kormánytagokét pedig csökkentsék a 2002-es szintre.

Gyurcsány: főállású parlamenti képviselőség, a párt- és kampányfinanszírozás tisztába tétele.

Gyurcsány: főállású parlamenti képviselőség, a párt- és kampányfinanszírozás tisztába tétele.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.