BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Induló városrehabilitáció

Elvárások. A megyei jogú városoktól 2008. február 29-től várja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) azokat a kiemelt projektjavaslatokat, amelyek a városrehabilitációt szolgálják. Ezek kialakításához nagy segítséget nyújthat az az útmutató, amely már megtalálható a hivatal honlapján (www.nfu.hu), s mintegy kézen fogva a tervezőket, lépésről lépésre bemutatja, mi mindent kell elvégezni a kidolgozás egyes munkafázisaiban. A felsorolt feltételek teljesítése azért is fontos, mert ezek alapján történik a támogatásban részesülő kiemelt projektek kiválasztása.

Az NFÜ útmutatójából kiderül, hogy mindegyik dokumentációnak kötelezően elvárt eleme az integrált városfejlesztési stratégia, az előzetes akcióterületi (konkrét projekthelyszín) terv és a projektadatlap. Az ügynökség és annak regionális fejlesztési programokért felelős irányító hatósága azt is elvárja a megyei jogú városoktól, hogy a rendelkezésre álló forrásokat a lehető leghatékonyabban, fenntartható módon használják fel. Az értékelésnél nyilvánvalóan sokat számít majd, ha sikerül elérni a magántőke, illetve a visszatérítendő források minél intenzívebb bevonását a projektek finanszírozásába. A terveknek a funkcióbővítő, gazdaságélénkítő tevékenységek mellett tartalmazniuk kell bizonyos kiegészítő akciókat is, például a helyi partnerség, fórumok, tájékoztatási és marketingrendezvények támogatására.

További elvárás, hogy a gazdaságélénkítő, funkcióbővítő fejlesztések mellett 2007–13 között legalább egy alkalommal szociális típusú rehabilitációt is megvalósítsanak az érintett városok. Az integrált fejlesztés szellemében ekként a projektjavaslatoknak tartalmazniuk kell többek között hátránykompenzáló oktatási, közösségépítési, ifjúsági, munkaerő-piaci beilleszkedési vagy szabadidős programokat is.

A gazdaságélénkítő, funkcióbővítő fejlesztéseknél az átlagos támogatási arány 60 százalékos, ez persze régiónként – a fejlettségi szinttől függően – változó: Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld és Dél-Dunántúl esetében maximum 70, Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl városrekonstrukcióinál pedig 60 százalékos lehet. További feltétel, hogy az egyes projekteken belül a közcélú beruházások maximum 85 százalékos támogatást kapnak. Szociális célú rehabilitációnál legfeljebb 85 százalékos dotációval lehet kalkulálni.

Az NFÜ szerint az ideális az lenne, ha az egyes megyei jogú városokra hétéves indikatív stratégiai forráskeretet állapítanának meg. Ezt a regionális fejlesztési tanácsok javaslatai alapozzák meg. Ennek a keretnek a terhére minimum egy funkcióbővítő és minimum egy szociális célú rehabilitációt kell megvalósítania a kedvezményezett városnak. KoM

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.