A miniszterelnök által preferált módosítások részét képezi az, hogy a munkáltatói bérjárulék jövőre 20-22 százalékra csökkenne azoknál a vállalkozásoknál, amelyek tíz főt foglalkoztatnak a minimálbér 1,5-2-szeresét meg nem haladó jövedelemért. Emellett a tételes egészségügyi hozzájárulás 2009-ben a felére csökkenne, 2010-ben pedig megszűnne, továbbá nőne az alsó személyi jövedelemadó-kulcs sávhatára is.
Gyurcsány Ferenc beszédében hangsúlyozta, hogy a járulékcsökkentés önmagában nem teremt új munkahelyeket, a költségvetési keret pedig csak azon az áron nőhetne, ha a kormány szűkítené a jóléti kiadásokat. A kormány azonban sem erre, sem az állami kiadások további lefaragására nem lát lehetőséget – szögezte le a miniszterelnök. Mint ismeretes: a kisebbik koalíciós partner, az SZDSZ korábban úgy „talált” 500-600 milliárd forintos mozgásteret a büdzsében, hogy jelentősen kurtította volna az állami és jóléti kiadásokat.
A három javaslat mellett a kormány nyitott az újabb elképzelések megvitatására, bár – mint Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta – a leckét megtanulta: az egyensúly megőrzésére nagyon kell vigyázni. Hozzátette azt is, hogy a most elhangzott bejelentését egy hónapos, széles körű szakmai vita követi, a kormány áprilisban foglal állást, az országgyűlési vita pedig májusban kezdődhet meg.
A kormányfő bejelentette még azt is, hogy új kedvezményeket kapnak azok a vállalkozások, amelyek a 47 hátrányos helyzetű kistérségben tartósan állás nélküli, szociálisan rászorulókat foglalkoztatnak – ez lesz a Start Régió Kártya. A résztvevők három évig járulék- és társaságiadó-mentességet kapnak.
A szociális rendszerről szólva elmondta, hogy annak átalakítása fontos, mert bár az utóbbi években csökkent a szegénység, a jelenlegi rendszer olyanokat is távol tart a munka világától, akik képesek lennének a munkára. Ezért komplex térségfejlesztési programot indítanak a leghátrányosabb helyzetben lévő térségek felzárkóztatására. TE–KR
Zara László, Az adókamara elnöke: „Vizsgálandó, hogy a gazdaság kifehérítésében vannak-e további tartalékok. A kormány nyilván csak olyan javaslatokat fogad be, amelyek nem veszélyeztetik az egyensúlyi célokat, ám a járulékcsökkentés terén bátrabb fellépésre buzdítanék.”
Pataky Péter, Az MSZOSZ elnöke: „Nem támogatunk olyan elképzeléseket, amelyek a magas jövedeleműeket előnyben részesítik. Javasoljuk ugyanakkor az szja-sáveltolás átszámolását, és újra elővennénk a korábbi, kétkulcsos áfára vonatkozó elképzelésünket.”
Zara László, Az adókamara elnöke: „Vizsgálandó, hogy a gazdaság kifehérítésében vannak-e további tartalékok. A kormány nyilván csak olyan javaslatokat fogad be, amelyek nem veszélyeztetik az egyensúlyi célokat, ám a járulékcsökkentés terén bátrabb fellépésre buzdítanék.”
Pataky Péter, Az MSZOSZ elnöke: „Nem támogatunk olyan elképzeléseket, amelyek a magas jövedeleműeket előnyben részesítik. Javasoljuk ugyanakkor az szja-sáveltolás átszámolását, és újra elővennénk a korábbi, kétkulcsos áfára vonatkozó elképzelésünket.”-->