BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áttörés a nagyprojekteknél

A debreceni villamosnagyprojekt brüsszeli jóváhagyását áttörésként értékelte Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. Lapunknak nyilatkozva Debrecen és a magyar fejlesztéspolitika sikerének minősítette a jó hírt, s egyúttal annak a reményének adott hangot, hogy végre beindulhatnak az építőipart és rajta keresztül az egész gazdaságot élénkítő nagyberuházások Magyarországon. A 17,7 milliárd forint beruházási értékű debreceni villamosnagyprojekt esetében például már zajlik a közbeszerzés, s amint az időjárás engedi, megkezdődhet a kivitelezés.

Magyarország eddig több mint 40 nagyprojektet nevezett meg; ezek közül a kormány eddig tizennyolcat hagyott jóvá, amelyeket az év végéig mind továbbítjuk Brüsszelbe – közölte a miniszter. Ezek az európai uniós jóváhagyást igénylő fejlesztések együtt 1000 milliárd forint beruházási értéket és 760 milliárd forint támogatást képviselnek. Bajnai Gordon abban bízik, hogy a debreceni mellett január–februárban a többi magyar támogatási kérelem is megkapja a zöld jelzést az Európai Bizottság részéről, és így tavasszal több nagyprojektnél elindulhat a kivitelezés.

A debreceni fejlesztési csomag minőségéről sokat elárul, hogy támogatási kérelmét elsőként küldte ki Brüsszelbe a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), és a magyar nagyprojektek közül elsőként kapta meg a jóváhagyást is az Európai Bizottságtól. A közlekedési nagyprojektek között, amelyek támogatási kérelmét az NFÜ már továbbította Brüsszelbe, olyan jelentős beruházások szerepelnek, mint a 4-es metró I. szakasza, a szegedi és a miskolci villamoshálózat fejlesztése, az M7-es autópálya, az M43-as gyorsforgalmi út építése, valamint a Budapest–Székesfehérvár vasútvonal fejlesztése. Ugyancsak Brüsszel jóváhagyására vár több jelentős környezetvédelmi fejlesztés is, így a közép-Duna-vidéki hulladéklerakók rekultivációja, Békéscsaba és Nyíregyháza csatornázási és szennyvízprogramja, Makó és térségének szennyvízprogramja.

Nagyprojekt

Az uniós szabályozás szerint a 13 milliárd (környezetvédelmi fejlesztéseknél a 6,5 milliárd) forintnál nagyobb értékű beruházások minősülnek nagyprojektnek.

Ezek EU-támogatásához az adott tagállam kormányának jóváhagyásán túl európai uniós jóváhagyás is szükséges.

Ezek EU-támogatásához az adott tagállam kormányának jóváhagyásán túl európai uniós jóváhagyás is szükséges.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.