A pénzügyi-gazdasági válság hatásaként a sokévi átlagnál számottevően alacsonyabb működőtőke-beáramlást vár a gazdasági tárca az idén. Annak ellenére, hogy az látszik, az első három hónapban a visszaesés mértéke nem érte el a globálisan regisztráltat. Az ENSZ kereskedelmi és fejlesztési szervezete, az UNCTAD szerint a múlt év azonos időszakához képest az idei első negyedben 54 százalékkal zsugorodott az FDI-beáramlás világszerte, s 77 százalékkal zuhant a működőtőke-befektetések 80 százalékáért „felelős” cégösszeolvadások és felvásárlások száma. Hasonló adatokat hozott ki az OECD csoport is.
Habár hazánk nagyobb vérveszteség nélkül vészelte át a múlt évet az FDI-bevonást tekintve, az idén már nálunk is a beáramló tőke jelentős visszaesésére számítanak a szaktárcánál. A krízis hatásaként a nem adóssággeneráló külföldi közvetlen befektetések értéke kedvező esetben megközelítheti a 3 milliárd eurót – olvasható a gazdasági minisztérium (NFGM) egy elemzésében. Ezen belül 2 milliárd körül alakulhat az újrabefektetett jövedelem, már ha nem csökken rendkívül nagy mértékben a vállalatok adózott eredménye, és az előző évekhez hasonló szinten marad a megszavazott osztalék értéke. Középtávon továbbra is átlagosan 4-5 milliárd euróval számolnak, ám egyedi nagy tranzakciók jelentősen módosíthatnak az összegen. Az 1998–2007-es adatok szerint az éves működőtőke-beáramlás átlagos értéke egyébként 3,9 milliárd eurót tett ki. Tavaly ennél jobb eredmény született: a beáramlás egyenlege 4,405 milliárdra rúgott. Mindeközben pedig – az UNCTAD szerint – globálisan 18 százalékkal csökkent az FDI-beáramlás világszerte.
Ez az év pedig a nemzetközi színtéren még rosszabbul alakult eddig. Legalábbis arra az 57 országra igaz ez a megállapítás, amelyekre vonatkozóan már rendelkezésre állnak az első negyedéves tőkeáramlási adatok (köztük vannak a legvonzóbb befektetési célpontok, mint Kína, Brazília vagy Oroszország – e csoport szippantja fel a globális FDI-beáramlás 60 százalékát). Míg a tavalyi első negyedévben ez az országcsoport 294 milliárd dollár értékű FDI-t vonzott, addig az idei első három hónapban csak 136 milliárdot.
Magyarországon ekkora viszszaesés eddig nem volt – mondta lapunknak Garamhegyi Ábel, az NFGM szakállamtitkára a tárca rendelkezésére álló eddigi adatait látva. Nálunk a múlt év utolsó két negyedében sem volt romlás – szemben az UNCTAD által vizsgált 57 országgal. Ott ugyanis a harmadik negyedévben még 271, az utolsóban azonban már csak 206 milliárd dollárnyi FDI-beáramlást regisztráltak.
Mindenesetre Garamhegyi szerint a befektetői érdeklődés továbbra is megvan a magyarországi lehetőségek iránt. Sőt az elmúlt időszakban nem fordult elő olyan eset, hogy már komoly tárgyalási fázisba jutott projekttől visszalépett volna a befektető. Ugyanakkor az elmúlt évekkel szemben az idén várhatóan igazán nagy befektetés nem lesz, inkább száznál több munkahelyet teremtő beruházások, különösen a regionális szolgáltató központok létesítésére lehet számítani. Sok az új befektetések között a már megtelepedett nemzetközi vállalatok bővítése, illetve új projektje. A megkeresések azt mutatják, emellett különböző európai termelőbázisok idetelepítésére is számíthatunk, többek között Szlovákiából, Spanyolországból, Olaszországból. Ennek oka egyebek mellett a gyengélkedő forint – tette hozzá.
Ezek 423 milliárd forint értékű beruházást képviselnek, s közel 11 ezer új munkahely létrejöttét eredményezhetik. További hatvan nagybefektetővel folytatnak tárgyalásokat.
Összességében 1561 milliárd forint értékű beruházásra adnak reményt, és közel harmincezer új munkahely létesítésére.
Ezek 423 milliárd forint értékű beruházást képviselnek, s közel 11 ezer új munkahely létrejöttét eredményezhetik. További hatvan nagybefektetővel folytatnak tárgyalásokat.
Összességében 1561 milliárd forint értékű beruházásra adnak reményt, és közel harmincezer új munkahely létesítésére.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.