A légitársaságok adatai szerint például 25 ezer latin-amerikai vett csak odafelé repülőjegyet - írja a BBC. Az elmúlt évtizedben ötmillió vendégmunkás érkezett Spanyolországba - mára a lakosság tizedét teszik ki.
A gazdasági válság beköszönte után azonban az elsők között váltak meg tőlük. A spanyol munkanélküliség már közel 17 százalékos, és sokan azt gondolják, hogy a kormány a hazatéréshez adott pénzügyi segítséggel ezt az adatot szeretné kozmetikázni.
A bürokratikus akadályok ellenére mindenestre négyezer latin-amerikai már élt a lehetőséggel.
A Spanyolországban dolgozó mintegy hetvenezer munkanélküli román vendégmunkást is érzékenyen érinti a válság. Őket is hasonló módon támogatná a spanyol állam, így most fordulna elő először, hogy egy EU-tagállam aktívan próbálná az ország elhagyására buzdítani egy másik EU-tagállam polgárait. (Mint ismeretes, az EU négy alpjogának egyike a szabad munkavállalás - a szerk.)
Ez nem lesz könnyű, hiszen a spanyol munkanélküli ellátás jóval magasabb a románnál, de így is vannak, akik a hazatérés mellett döntenek. A román munkanélküliségi arány csak 5,5 százalékos, és sokaknak sikerül otthon állást találnia, de azt senki nem tudja, hány román tért haza.
A hivatalos spanyol álláspont szerint nem a statisztikákat akarják javítani, csak megpróbálják újjászervezni a munkaerőpiacukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.