BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tizenhét éves negatív csúcs

Ilyen hosszú ideig tartó lejtmenet még nem volt a beruházásokban, mint az elmúlt négy év során. Negyedéves alapon ugyan volt közben növekedés, de az éves index utoljára 2005-ben volt pozitív, ráadásul szakértők szerint az idén sem biztos, hogy számíthatunk bővülésre. Kiemelkedően rossz év volt ebből a szempontból a tavalyi, ugyanis a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 8,6 százalékkal maradt el a beruházások volumene az előző évitől. Ez 1992 óta a legnagyobb mértékű éves zsugorodásnak felel meg.

A tavalyi év utolsó negyede különösen gyenge adattal zárult, a 11 százalékos zsugorodásra szintén nem volt példa ebben az évtizedben. Ezen belül az építési beruházások 7,4, a gép-berendezéseké 15,5 százalékkal estek vissza. A jelentősebb ágazatok közül a közigazgatásban volt a legnagyobb beruházás-visszaesés, a 35 százalékos zuhanásban az állami költekezés visszafogása tükröződik vissza. A versenyszektor sem remekelt, a kereskedelem például bő 27 százalékos viszszaesést produkált.

A feldolgozóiparban is az átlagosnál nagyobb, 16,8 százalékos hanyatlás volt az invesztíciókban, pedig a szektor termékei iránti kereslet az exportpiacokon a második fél évtől élénkül – mutatott rá Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza. Ezt azzal magyarázta, hogy a kereslet élénkülése először a termelésre gyakorol hatást, amelyre már vannak jelek, azt követően a foglalkoztatásra, amely nagyjából mostanában jelentkezik majd. A beruházásokra csak ezt követően fél vagy egy évvel fejti ki hatását, amíg ugyanis felesleges termelőkapacitások vannak a szektorban, addig nem érdekük bővíteni a gyártóknak.

Egyszeri tényezőt nem lát a negyedik negyedév kiugróan gyenge adata mögött Török, hiszen a legtöbb szektorban fokozódott az utolsó negyedévre a visszaesés. Az előzetes várakozások sem voltak túl magasak, 8 százalék körüli eséssel kalkuláltak a szakértők – fűzte hozzá. Ennek ellenére jelentős negatív meglepetésnek nevezte a frissen kijött adatokat Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője, aki ennek fényében a növekedési kilátások romlását sem tartja kizártnak. A jelenlegi, 0,2 százalék körüli GDP-csökkenési várakozások ugyanis a második fél évre már élénkülést feltételeznének, de most csökkenni látszik a kilábalás esélye.

Jelzésértékű lehet a negatív meglepetés a büdzsére nézve is – tette hozzá Barcza, mivel a bevételeket komolyan megingatná, ha a költségvetésben a tervezetthez képest nagyobb, akár egy százalék körüli zsugorodás lenne az idén. Azt lehetett tudni előre, hogy az idei év arról fog szólni, fenntartható-e a növekedés a nyugati kormányzati élénkítő csomagok nélkül is, és ez most egyáltalán nem látszik biztosnak. A hitelezés továbbra is visszafogott, ez azt okozza, hogy néhány szektorban még évekig tarthat a lejtmenet a beruházásokban – vélekedik a szakértő. Hozzátéve: a versenyképtelen vállalkozási környezet miatt lehet, annyira kivéreztek a hazai cégek mostanra, hogy már csak egy drasztikus adócsökkentés segítene rajtuk.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.