BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiből lesz Közép-Európa Görögországa?

Tatha Ghose, a Commerzbank vezető Közép-Európa-szakértője a délután folyamán egyenesben válaszolt a Financial Times olvasóinak a régió pénzügyi helyzetével kapcsolatos kérdéseire.

Ghost főállítása, hogy a közép-kelet-urópai régió országai GDP-arányos makroadatai jobbak az európai átlagnál – leginkább azért, mert az euró-bevezetésre aspirálva már a válság előtt is muszáj volt önfegyelmet tanúsítaniuk.

Fizetésképtelenségi szempontból Ghose Magyarországot, Romániát, Bulgáriát, valamint Lettországot és Litvániát tartja leginkább kockázatosnak, bár ezek sincsenek primer veszélyben..

Magyarországról szólva kiemeli: a Fidesz-kormány már így is nagy önmegtagadásról tett tanúbizonyságot – ahhoz képest, hogy a választási győzelmükkor még 7,5 százalékos GDP-arányos deficitet terveztek. Amit a fideszesek még most sem értettek meg: az exportvezérelt növekedés tényleg képes javítani a költségvetésen, az adócsökkentés indukálta belsőkereslet nem.

Az IMF csak azért nem kiabál most az Orbán-féle akcióterven ellen, nehogy a forint ellen spekulálóknak adjon tápot, de ha elül a hangoskodás, még lesz Washingtonnak pár keresetlen szava... Arról nem beszélve – mondja Ghose –, hogy az akciótervvel nemhogy a 3,8 de az 5,5 százalékos deficit sem teljesíthető.

A múlt csütörtöki magyar államkötvény-aukció kudarcát egyébként efemer jelenségnek tartja: nem követték hasonló kudarcok az olasz, portugál adósságlevelek kibocsátását, és a forint árfolyama is erősödött azóta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.