BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs húzóereje a magyar gazdaságnak

GKI A gazdaságkutató korábbi prognózisait értékeli Karsai Gábor, aki szerint elégedettek lehetnek a jóslatokkal

Ritka pillanat: egy elemző cég megvizsgálja, mennyiben váltak be a jóslatai. Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese elemzi prognózisaikat.


– Az elemzők nem szeretnek beszélni arról, hogy mennyire váltak be előrejelzéseik, a GKI mégis elkészített egy tanulmányt a prognózisainak megbízhatóságáról. Mennyire jöttek be a jóslatok?

– Negyedik alkalommal készítettük el megbízhatósági elemzésünket. Azt vizsgáltuk meg, hogy az 1995 és 2011 közötti 17 évben mennyire jöttek be negyedéves jóslataink. Amit megnéztünk, az a GDP, annak különböző összetevői, az egyes ágazatok termelése, a fogyasztás, a beruházás, a külkereskedelem, a belső és külső egyensúly,és az infláció. Minden évre hat előrejelzés készül. Ezeket együtt néztük, és azt vizsgáltuk, hogy a ténytől mennyire térnek el. Ténynek azt tekintettük, ami 2012 novemberében – a kutatás lezárásakor – a KSH által közölt utolsó tényszám volt. A bruttó hazai termék esetében az év végi (decemberi) előrejelzésünk és a KSH első adatközlése – ami a következő év márciusában készül el – csaknem azonos megbízhatóságú. Nálunk 0,7 százalékpont az eltérés, a KSH esetében 0,6 százalékpont. Ezzel elégedettek lehetünk. Ha mind a 6 előrejelzés átlagát vizsgáljuk, akkor is csak 1 százalékpont az eltérés. A Reuters-konszenzussal összevetve lényegében azonos az eredmény.

– 2011 végén sokan csodálkoztak, amikor Önök 1 százaléknál nagyobb GDP-visszaesést vártak 2012-re. Minek köszönhető, hogy már akkor látták a recessziót?

– Már 2011 végén 1,5 százalékos gazdasági visszaesést valószínűsítettünk 2012-re, valószínűleg ez lesz a tényszám is. Az volt a megfontolásunk, hogy a külső környezet romlása, a költségvetési kiigazítás és a végtörlesztés miatt csökkenő fogyasztás, a befektetői bizalmat ért csapások, a forrás- és piachiány következtében hasonlóképpen mérséklődő beruházás okozza a GDP 1,5 százalékos visszaesését 2012-ben. A döntő az volt, hogy számszerűsítettük a növekedésellenes gazdaságpolitika következményeit, de ennyire pontos találathoz szerencse kell.

– Idén kikerülhetünk a recesszióból?

– 2013-ban a GKI szerint stagnálni fog a magyar gazdaság. A fő gond az, hogy a beruházásokban a jogbiztonság hiánya, a lefagyasztott bankrendszer és a szűkülő belső piac miatt visszaesés valószínű. Az üzleti befektetések csökkennek, kifut a Mercedes, az Opel és Audi beruházásának pozitív hatása, és az Európai Uniós pénzek várhatóan gyorsuló elköltése sem tudja majd ellensúlyozni ennek visszaesését. A fogyasztásban még némi további zsugorodásra lehet számítani. Az európai konjunktúra sem javul sokat, vagyis nincs igazi húzóereje a magyar gazdaságnak. A stagnálása is csak a mezőgazdaság dinamikusan emelkedő kibocsátásának lesz az eredménye.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.