BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összezavarta az elemzőket az MNB – Most akkor mi lesz a forinttal?

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa tegnap 25 bázisponttal 5,5 százalékra vágta a kamatot, egyúttal közölte, hogy nem kívánnak unortodox eszközökkel élni. Az MNB ezzel kissé összezavarta az elemzőket: egyesek szerint tovább fog gyengülni a forint, míg mások erősödést várnak.

Az MNB Monetáris Tanácsa tegnapi ülésén 25 bázisponttal 5,50 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, összhangban a piaci konszenzussal. Ezzel a döntésével a MT folytatta a tavaly augusztus óta megszakítás nélküli kamatcsökkentési sorozatot. A januári kamatdöntés megfelelt a konszenzusnak, de a döntés előtti héten folytatódó (már december közepe óta tartó) forintgyengülés, az euró/forint 295-300-as sávba került árfolyam több kamatvágásra számító piaci szereplőt is elbizonytalanított – írják elemzésükben a CIB Bank közgazdászai. A kamatpiacok és a CDS-piacok mozgása ugyan relatíve kisebb volt, mint a forint gyengülése, de az árfolyam a kamatpiacokra is visszahathat és mind az állami, mind a privát devizaadósság magas aránya miatt kedvezőtlen.

Az MT közleménye elsősorban a reálgazdasági helyzetre helyezte a hangsúlyt. Értékelésük szerint a gazdaság kibocsátása elmarad potenciális szintjétől, a munkanélküliség pedig meghaladja a strukturális tényezők által meghatározott hosszú távú szintjét, miközben tartósan gyenge keresleti környezetben az infláció az átmeneti sokkok kifutását követően a 3 százalékos cél közelében alakulhat.

A további kilátásokat illetően az MT közleménye a decemberihez hasonlóan kiemeli, hogy az irányadó kamat további csökkentésére kizárólag akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kilátások összhangban maradnak a 3 százalékos céllal, és fennmaradnak a kedvező pénzügyi piaci folyamatok. Ezzel a CIB Bank elemzői szerint a piaci szereplők számára a 295-300-as árfolyamszint elfogadhatóságát is jelzi az MT, (ez belefér a „kedvező pénzügyi piaci folyamatokba”) illetve hogy a jelenlegihez hasonló környezetben is még tovább folytatódhat a kamatcsökkentés.

Tekintettel az elmúlt két hónapban látott forintgyengülésre, ami relatíve kedvező külső környezetben és a magyar állampapírok iránt fennmaradó relatíve erős kereslet mellett ment végbe, a kamatdöntés, illetve az annak kapcsán kialakuló várakozások az árfolyamra rövid távon további leértékelődési nyomást helyezhetnek, illetve a volatilitását növelhetik – vélekednek. Szerintük ez ellen hathat, ha a közeljövőben egy sikeres kötvénykibocsátásra kerül sor a nemzetközi piacokon, illetve ha a piaci szereplők kedvezően fogadják a márciusban hivatalba lépő új MNB-elnököt.

Az MT újdonságként utalást tett az úgynevezett nem-konvencionális eszközök alkalmazására, hangsúlyozva, hogy ez csak akut pénzpiaci zavarok esetén jelenthet segítséget. Tekintettel ugyanakkor a várható személyi változásokra, ez kommentár a piaci szereplők számára nem sok konkrétumot jelenthet – tették hozzá.

Simor András, jegybankelnök sajtótájékoztatója meghozta a fordulatot a forint piacán, miután elmondta, hogy a Monetáris Tanács egyhangúan elutasította a nem konvencionális eszközök alkalmazását. Egyetértenek abban ugyanis, hogy csak pénzpiaci vészhelyzetben szabad ilyen eszközökhöz nyúlni – írják az Equilor elemzői.

Szerintük a forint eddigi gyengélkedése leginkább annak tudható be, hogy a piacon tartanak attól, hogy a jegybank a márciusi elnökváltás után a Fed-hez illetve az EKB-hoz hasonló nem konvencionális gazdaságélénkítési eszközökhöz nyúl, mely a fizetőeszköz leértékelődésével járhat. A tanács egyöntetű véleménye csökkenti ennek valószínűségét, ami a nyugtatta a forintpiacot – vélik. „Ennek ellenére, az új MNB vezetés mellett nem elképzelhetetlen, hogy előkerüljenek ezek a lépések, mint például a közvetlen jegybanki állampapír-vásárlás. Az elkövetkező hónapokban így nagy árfolyammozgások jellemezhetik a forintot” – vetítik előre.

„A Tanács állásfoglalása azért volt kiemelt jelentőségű, mert nagymértékben csökkentette azokat a félelmeket, hogy az új jegybankelnök esetleg nem konvencionális eszközökön keresztül monetáris lazítást vinne véghez, ugyanis ehhez szüksége van a Monetáris Tanács támogatására is” – emelték ki kommentárjukban az Erste Befektetési Zrt. elemzői. A nem konvencionális eszközök elutasítása szerintük azért fontos, mert a kormány üzeneteként is fel lehet fogni, legalábbis a tanácsban uralkodó erőviszonyok alapján.

Az MKB Bank közgazdásza szerint a Monetáris Tanács egységesen elutasítja a nem konvencionális eszközök erőteljesebb használatát, így pedig, bárki is legyen az új MNB elnök, ő sem fog tudni újabb unortodox dózissal előállni. Kondrát Zsolt és Balásy Zsolt szerint talán ez a mondat lehet az, ami az eddig az aggodalmas hangulat által gyengített forint irányát megváltoztatja, így a következő napok, hetek az erősödésé lehetnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.