BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hulladéklerakás: a rezsicsökkentés problémákat okoz a díjakban

Módosítani fogják várhatóan már novemberben a lerakási díjról szóló rendeletet, kompenzáció lesz az önkormányzatoknak, hogy ne legyen gondja a településeknek a szemét elszállításával – közölte a Világgazdaság konferenciáján László Tibor, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyettese. Ennek várható mértéke talán 3 milliárd forint lehet. Több polgármester is panaszolta, hogy a rezsicsökkentés és az egyéb terhek miatt a költségek növekedését az önkormányzatokra akarják terhelni a szolgáltató cégek, vagy pedig felmondják szerződéseiket.

Megváltozott a közszolgáltatás rendszere az uniós keretirányelvek miatt - mondta el a Világgazdaság konferenciáján László Tibor, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyettese. Korábban társulásokat hoztak létre a települése, oda rakták le a szemetet, és nem dolgozták fel. Bevezették ezért a hulladéklerakási járulékot. László szerint ez nem magasabb, mint a többi államban. Ha nem emelik ezt az összeget, akkor a szomszédos országok idehozzák a szemetüket. Bevétel is lehet a hulladékból, de ehhez hasznosítani kell a szemetet. A rezsicsökkentést is figyelembe kell venni, de ez problémákat okoz a díjakban - tette hozzá.

Közszolgáltatási engedélyt kell beszerezni a hulladékgazdálkodási engedély mellett. Az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség ezután tud adni minősítő iratot, s ezután lehet szerződést kötni. Korábban 0 és 850 forint között változott egy szemeteskuka elhordása a településeken. Január elsejétől csak nonprofit cégek végezhetik a hulladékgazdálkodást.
Módosítani fogják várhatóan már novemberben a lerakási díjról szóló rendeletet, kompenzáció lesz az önkormányzatoknak, hogy ne legyen gondja a településeknek a szemét elszállításával. Ennek várható mértéke talán 3 milliárd forint lehet.
 
Sisák Imre, Pásztó polgármestere szerint a lerakási díjat és a rezsicsökkentés miatti költségeket is próbálják az önkormányzatokra áthárítani az amúgy önkormányzati tulajdonú szolgáltatók. Gaál István, Ágfalva polgármestere elmondta, hogy 8 község nem lett tulajdonos hulladékszolgáltató cégben. De nem biztos, hogy köthetnek így új szerződést, de a kényszerszolgáltató, a katasztrófavédelem azt mondta nekik, hogy "erre a gatyájuk is rá fog menni".
 
László Tibor nem értette, hogy egy önkormányzat miért nem akar tulajdonos lenni egy szolgáltatónál.
 
Dietz Ferenc, Szentendre polgármestere az sérelmezte, hogy cégüknek igen lerobbant a járműparkja a hulladékszolgáltatásra, s hiányolta az ehhez szükséges pályázatokat.
 
Papp Péter, Oroszlány alpolgármestere elmondta: vásároltak állami segítséggel egy német tulajdonú hulladékgazdálkodási céget, így megörökölték mintegy 24 település szolgáltatási feladatait. A díjat nem tudják áthárítani, idén 40 milliós veszteségük van, jövőre 80 millió forint lesz. László Tibor szerint a 24 településnek kell összeállnia, hogy rentábilissá tegyék a költségeket. Papp azt is forszírozta, hogy egy hatósági áras szolgáltatásnál, hogyan lehet közbeszerzés.
 
Pásztor Béla, Veresegyház polgármestere azt mondta, hogy a hulladékszolgáltató cégük a rezsicsökkentés miatt veszteséges. László Tibor pályázásra bíztatta őket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.