„A hulladékszállítás és kezelés új gazdasági és jogi feltételei mellett nem biztos, hogy minden esetben lesz majd pályázó az 500 és 2000 fős települések esetében a szemét elvitelére" – nyilatkozta lapunknak a Magyar Faluszövetség (MF) elnöke. Szabó Gellért szerint sok cégnek nem fogja megérni a kistelepülések esetében a szemét elszállítása olyan sok költség (többek között lerakati díj, útdíj, e-útdíj) rakódik erre a tevékenységre még a rezsicsökkentés mellett. Szentkirály polgármestere szerint, ha cégek nem jelentkeznek erre a feladatra, akkor az önkormányzatoknak, vagy az államnak kell majd a zsebébe nyúlni.
Heves megyében 22 önkormányzatnak mondta fel a PEVIK Kft. a hulladékszállítási szerződést, mivel nem tudta a cég tartani a „rezsicsökkentett" árakkal a versenyt, s működési hitelt kellett felvenniük, s nem minden település tudta kompenzálni a plusz költségeket. kényszerszolgáltatót ugyan ki lehet jelölni, de az MF elnöke szerint a mezőtúri eset is mutatja, hogy ezt a katasztrófavédelem se teszi meg döccenőmentesen.
Szabó is jelezte: több cég is megkeresett településeket, hogy külön hozzájárulást fizessenek, több faluban már most kéthetente viszik el a szemetet. Települése jelenleg mintegy 7 millió forintot fizet a szemét elszállításáért, ami büdzséjük 2,5 százaléka. Az MF elnöke szerint még jövőre, sőt 2015-ben is bizonytalanság lehet a hulladékgazdálkodásban az új szolgáltatói struktúra kialakulásában. Még sokáig nem lehet tudni, hogy hányan kapnak majd engedélyt az Országos Hulladék Ügynökségtől a közszolgáltatási szerződésekre, s ezen cégek közül mennyi tud majd talpon maradni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.