BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassulhat a gazdasági növekedés

Viszonylag nyugodt, de kockázatoktól közel sem mentes időszak elé néz a magyar gazdaság – derült ki a Joint Venture Szövetség Expat’s Club-jának a napokban megrendezett találkozóján.

Az eseményen Kondrát Zsolt, az MKB vezető elemzője, és Pásztor Csaba, a bank befektetési szolgáltatások területének igazgatója keresték a válaszokat arra, mire lehet számítani a hazai gazdasági környezet alakulása tekintetében az elkövetkezendő négyéves ciklusban.

Habár a hazai gazdasági mutatók összességében a vártnál pozitívabb képet mutatnak, nem szabad elfelejteni Magyarország igen erős kitettségét a világpiaci változásoknak. Ebből a szempontból nézve már nem annyira rózsás a helyzet, mind az USA, mind az EU gazdasága az elvárások alatt teljesített az első negyedévben, habár mindkét esetben továbbra is bizakodó hangulat figyelhető meg, melyet a legfrissebb adatok is alátámasztani látszanak, így az éves előrejelzések számottevő romlásáról nem lehet beszélni.

Globális gazdasági szempontból ugyancsak kockázatot jelent a további gazdasági szankciókkal fenyegető, egyre romló ukrajnai helyzet, illetve a deflációs-spirálból tartósan kitörni képtelen Japán. A legnagyobb problémát azonban egyértelműen Kína jelenti, köszönhetően a lassuló gazdasági növekedéssel párosuló, tulajdonképpen senki által át nem látott „árnyékbank-rendszer”, azaz a klasszikus banki rendszeren kívül eső, ahhoz azonban szorosan kapcsolódó másodlagos finanszírozási eszközök óriási aránya, mely egyes becslések szerint akár a 3400 milliárd dollárt, azaz a kínai GDP 40 százalékát is elérheti. A növekedés lassulásával várhatóan felgyorsul a hitelportfóliók minőségi romlása is, ekkora – és részben átláthatatlan – hitelkitettség mellett pedig ez beláthatatlan következményekhez vezethet, mely közvetett módon akár a hazai gazdaságra is visszaüthet.

A magyar gazdaság várakozások felett teljesített ugyan az elmúlt időszakban, de a mutatók mögé nézve nem ennyire egyértelműen pozitív a helyzet. Általánosságban a pénzügyit leszámítva valamennyi szektor növekedésnek indult, különös tekintettel az állami infrastrukturális beruházások által lendületet kapott építőiparra, illetve a kiemelkedően teljesítő, az elmúlt évben 20 százalékkal bővülő járműgyártásra illetve a hozzá kapcsolódó beszállítói tevékenységekre. Kérdés azonban, mennyire fenntartható ez a kimagasló növekedési ütem. Sajnálatos módon inkább átmeneti jelenségről van szó, mintsem tartós trendről. Az állami beruházások elképesztő volumene mögött elsősorban az EU-források gyorsított lehívása áll, így nem csak a volumen 1-2 éven belüli komoly visszaesésével kell számolni, hanem azzal a szignifikáns negatív bázishatással is, melyet a 2015-2016-os adatokra gyakorolnak majd.

Az emelkedő ipari termelés sem tűnik jelenleg fenntarthatónak, hiszen ez lényegében kizárólag a járműgyártás felfutásának köszönhető, ami viszont elsősorban új üzemek létesítésének, mintsem a meglévő kapacitások jobb kihasználtságának köszönhető. „Egyelőre valószínűbbnek látszik, hogy átmeneti trendről van szó,pillanatnyilag nem látni annak a módját, hogyan tudna tovább nőni a magyarországi gyártókapacitás. A többi szektor látszólagos inaktivitása miatt szinte biztos hogy mérséklődő ütemű növekedésre kell számítani ebben a tekintetben is.” – véli Kondrát Zsolt.

A kormányzat elmúlt négy évben tapasztalt intézkedései sem valószínű, hogy új irányt vesznek, hiszen a választások eredménye lényegében legitimálta az eddigieket. Várhatóan tovább csökken az ország eladósodottsága, és jó eséllyel a költségvetési hiányt is sikerül 3 százalék alatt tartani, miközben gyakorlatilag biztosra vehetők a további kamatvágások. Potenciálisan nagy horderejű változásokat a devizahitelesek problémájának végleges megoldása, illetve az egyszámjegyű személyi jövedelemadó esetleges bevezetése hozhat, mivel ezek terheit szinte bizonyosan a gazdaság szereplőinek kell valamilyen formában viselniük.

A hazai gazdaság szempontjából ugyancsak nem elhanyagolható, sőt a GDP számottevő részét kitevő export-import tevékenység miatt kiemelkedő jelentőségű az euró-forint árfolyam alakulása. „Akár 295 forintra is erősödhet az árfolyam a közeljövőben, ám ez valószínűleg nem lesz tartós, év végére újra 310 forint közelében mozgó értékre lehet inkább számítani.” – véli Pásztor Csaba. Jó hír azonban, hogy különösebb ingadozásokra sem kell számítani, jelenleg stabilnak, sőt minimális mértékben emelkedőnek tűnik a forintba vetett bizalom, amit a jelenleg uralkodó folyamatok is alátámasztani látszanak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.