Négy hónap alatt 25 százalékkal, jóval 90 dollár alá zuhant az olaj hordónkénti ára, az amerikai jegyzésű WTI még a 80 dollár alá is csökkent tegnap. A jelenség hátterenként a Mol vezető közgazdászai három alapvető tényezőt mutattak ki, sőt találtak egy újként is felmerülő magyarázatot is, amiről a Guruló Hordó nevű blogjukon számoltak be.
Pogonyi Csaba, Vargha Péter Simon és Zsoldos István egyrészt a dübörgő amerikai palaolaj-forradalomban látja az áresés okát, ugyanis évente nagyjából annyival nő az ország olajtermelése, mint amennyivel az egész világ kereslete. Másrészt abban, hogy most hirtelen kisebb termelés esik ki a politikailag instabil térségekben, mint korábban. Líbia például a harcok ellenére is tud termelni. A harmadik tényező az, hogy elég lassan nő a világ olajkereslete. A világgazdaság fejlődése lassul, benne Kínáé is, amely az elmúlt évtized legnagyobb olajétvágyú országa.
A hab a tortán az, hogy Szaúd-Arábia önálló olajár-csökkentő tényezővé vált azzal, hogy nem hajlandó visszafogni a termelését annak érdekében, hogy az olajárat a korábban megcélzott 100 dollár körül tartsa. Ráadásul a három vezető közgazdásznak fogalma sincs arról, hogy mi állítaná meg az esést, és milyen szinten.
„Bárki, bármit mond, rövid távon nincs semmi, ami biztosan megállítaná az áresést. Sem a kínálati, sem a keresleti oldalon” – írják. Hiába esik az ár, minden egyes termelőnek az az önző gazdasági érdeke, hogy továbbra is eladja az olajat. A jelenlegi termelés költségeit ugyanis már korábban kifizették azzal, hogy kutattak, kutat fúrtak, infrastruktúrát építettek Rövid távon a kereslet sem nagyon reagál az árakra, vagyis senki sem fog hirtelen jóval többet vezetni azért, mert a negyedével olcsóbb lett az olaj.
Hosszabb távon más a helyzet. Ma úgy tűnik, hogy nagyjából 80 dolláros olajár mellett lassul le, vagy áll le a kínálatnövekedés jó részét adó amerikai palaolaj termelése. Vagy pedig nem. Egyre valószínűbb, hogy vége az elmúlt évek viszonylagos olajpiaci nyugalmának, amikor az árak szűk sávban, 100-110 dollár körül mozogtak. Így pedig már nem biztos, hogy az esés valahol is megáll. Igaz, hogy az OPEC akár évekre jelentősen mérsékelhetné az áresést a termelése visszavágásával, de messze nem teheti meg azt, amit akar.
Az alacsony olajárak mellett csökken az olajipari beruházási kedv, és leállnak a csak magas árak mellett megtérülő projektek. Persze, a világgazdaságnak valamelyest jó az alacsonyabb olajár, csakhogy az olajárak eleve főként a gazdasági lassulás miatt estek, ráadásul egy 80 dolláros olajár még mindig nem nevezhető alacsonynak.
A vezető közgazdászok ezért most (szemben a 80-as évekkel) nem számítanak nagy visszaesésre abban, hogy mekkora energiát fordítanak az elektromos autók és főleg azok akkumulátorainak fejlesztésére. Az áram ára még 80 dolláros olajár mellett is csak a harmada a nettó üzemanyagáraknak.
Csökkenő állami bevételek
A 90 dolláros olajár mellett Oroszország, Irak és Líbia 2013-as költségvetése masszívan deficites, de Szaúd-Arábia, Kuvaittal és az Egyesült Arab Emirátusok még pluszban vannak. Sok olajország elbúcsúzhat attól, hogy egyszerre növeli a jóléti és a fegyverkezési kiadásait úgy, hogy a költségvetése sem száll el. A változás miatt további felfordulások és forradalmak lehetnek, amelyek persze az olajkínálatot is csökkenthetik egy valószínűleg átmeneti korrekciós mechanizmusként működve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.