BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jön a sporttámogatás éve

A sport nyerte a jövő évet. A közvetlen költségvetési támogatások 25 százalékkal emelkednek, jelentősen növekedhetnek a társasági adókedvezménnyel átadott milliárdok, és a szakszövetségek simán elkérhetik a sportfogadási bevételek 15-17 százalékát is jogdíjként

Egy nap alatt vonta vissza a szakszövetségek gazdálkodását titkosító indítványát a kormányzat. A hétfőn beterjesztett, kedden már el is fogadott jogszabály-változtatás eredeti verziója kivette volna a sportszövetségeket az információszabadságról szóló törvény hatálya alól, vagyis lehetővé tette volna gazdálkodási adataik eltitkolását. Ezt azonban a parlament úgy finomította, hogy az állami vagy önkormányzati forrásból származó támogatásoknál mégis kötelező a nyilvánosság. A magánszerződéseknél egyszerűsített adatközlésre lesz mód – a kérdés csak az, mit tekintenek majd ilyennek.

A szövetségeknek jövőre jelentős bevételi forrásuk lehet a sportfogadásokból. A másik – szintén két nap alatt elfogadott – módosítás szerint ugyanis a szerencsejáték szervezők a sportszövetségek vagyoni jogának megszerzésére fordított összegeket leírhatják a játékadóból. Így az online sportfogadási bevételek 15 százalékát, míg a papíros 17 százalékát kérhetik el a sportszövetségek anélkül, hogy különösebb megrázkódtatást okoznának a szervezőnek, jelesül a Szerencsejáték Zrt.-nek.

Nemrég a szövetségek vagyoni jogává tették ugyanis az általuk szervezett bajnokságok, mérkőzések fogadási jogát – a mostani módosítás viszont azt jelenti, hogy a fogadást szervezők nem a bevétel terhére költségként, hanem az adóból írhatják majd le a szövetségeknek kifizetett pénzt. Vagyis: a Szerencsejáték Zrt. nem a saját pénzét költi majd a jogokra, hanem az államét. (Igaz, miután a társaság állami tulajdon, a különbség elhanyagolható.)

A cég tavaly a fogadásos játékon 73,2 milliárd forint bevételt ért el, ez alapján összesen 12,5 milliárdért vásárolhat jogokat.
A támogatási többlettel a sport egyértelműen a jövő év nyertese lesz. A 2015-ös költségvetésben a sportcélú kiadások 25 százalékkal, 122 milliárd forint fölé növekedtek (jobbára egyetlen beruházás, a Nemzeti Olimpiai Központ duplázódó költségei miatt). A látványcsapatsport egyesületek gazdálkodását tovább segítheti, hogy a cégek számára kedvezően változott a társasági adótörvény sporttámogatásokról szóló része is. Ez eredetileg is 54-55 milliárdot hozott volna.

Radnai Károly, az Orien Tax partnere szerint azonban azzal, hogy januártól megszűnik az előfinanszírozás, és magasabb visszatérítés is elérhető, nagyobb lehet majd az összeg, amit a vállalkozások erre a célra fordítanak. Januártól az új szabályok szerint az adóhatóság a befizetett adóból utalja át a partnerként kiválasztott egyesületnek a pénzt, ahogyan ez az egyszázalékos felajánlásoknál is teszi.

Azok, akik az adóelőleg terhére vállalják a támogatást, 7,5 százalékos visszatérítést is elérhetnek (az adóból fizetett támogatásnál marad az idei 2,5 százalék). Nőtt a felajánlható összeg is (az adó 80 százaléka); Radnai szerint a nagyvállalatok számára is kedvezőek a változások, hiszen így a valójában megtakarítást jelentő támogatás nem csökkenti az adózás előtti eredményt, vagyis nem kell hosszan magyarázni a külföldi tulajdonosoknak, miért járnak jobban ezzel a megoldással.

Andy Vajna közvetíthet?

A jogszabály-változtatások érdekessége, hogy nem mondja ki, a szerencsejáték-szervezők a szövetségek mely vagyoni jogait vehetik meg és mely játékok adójából írhatják ezt le. Miután a közvetítések ugyanúgy vagyoni jogot jelentenek, a kaszinók adója pedig játékadó, ezért akár az Andy Vajna filmügyi biztoshoz kötött kaszinóvállalkozások is megvásárolhatják az államot illető játékadó-bevétel terhére a sportközvetítések jogait is. Azt a törvény nem tiltja, hogy az adóból leírt vagyoni jogot ezt követően tovább is értékesítsék.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.